Denník N

Minister vnútra Mikulec: Boj s mafiou nepočká, budeme ho riešiť naraz s koronavírusom

Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nový minister vnútra hovorí, že nevie, či a ako sa stretne so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý mu ničil život vo vymyslenej kauze a obvineniach, že ohrozil informácie Vojenského spravodajstva. Je zvedavý, či by sa mu Kováčik vedel pozrieť do očí.

Roman Mikulec (47). Pracoval ako letec v pozícii stíhacieho pilota. Potom prešiel do Vojenského spravodajstva, kde sa stal počas vlády Ivety Radičovej riaditeľom. Spolu so svojím zástupcom Vladimírom Suchodolinským spísali správu o vážnych podozreniach z tunelovania vojenského spravodajstva.

Po tom, ako po páde vlády nastúpil k moci Robert Fico, mu do auta podstrčili pamäťovú kartu s utajovanými skutočnosťami a zatkli ho pre sabotáž. Po jednom dni ho prepustili, sedem rokov ho však súdili, až ho v roku 2019 všetky súdy definitívne oslobodili.

Suchodolinský v roku 2015 zomrel na vzácnu chorobu. Mikulec pracoval sedem rokov v Slovnafte pod Jaroslavom Spišiakom, ktorý tam robí šéfa bezpečnosti.

Keď vás na jeseň minulého roku definitívne oslobodili spod obžaloby, že ohrozujete utajované skutočnosti, kolegovi Mirovi Kernovi ste v rozhovore povedali, že to nechcete nechať len tak. Že niekto by za to mal byť zodpovedný, že zvažujete aj samostatnú žalobu o náhradu škody. To ste asi ani len netušili, že raz môžete byť ministrom vnútra.

No to nie.

Lenže ak sa sústredíte na svoju kauzu z pozície moci, ktorú teraz máte, to asi tiež nebude dobré, že?

No to asi nie, ale stále platí, že keď sa s tým bude dať niečo urobiť, tak by sa malo. Systémovo však, nie preto, že som minister vnútra.

Dokážete na to pri výkone svojej funkcie zabudnúť?

Vidíte, za tieto prvé dni som na to zabudol. Práve preto, že sú úplne iné veci, ktoré treba riešiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

Roman Mikulec

Slovensko

Teraz najčítanejšie