Denník N

Za báseň o vagíne prezidentovej mamy si odsedela 15 mesiacov. Aktivistka z Ugandy chce byť ešte tvrdšia

Aktivistka Stella Nyanzi. Foto - Facebook
Aktivistka Stella Nyanzi. Foto – Facebook

Ugandská aktivistka zdôrazňuje dôležitosť sexuálnej výchovy. Skoro polovica chlapcov nevie, čo je menštruácia a len štvrtina rodičov sa o nej rozpráva s dievčatami.

„Je príjemné byť vonku, ale to neznamená, že som na slobode,“ povedala po prepustení z väzenia v Kampale Stella Nyanzi pre Guardian.

Aktivistka z Ugandy strávila za mrežami takmer 16 mesiacov. Odpykávala si trest za kyberšikanu – odsúdili ju za napísanie a zverejnenie básne o vagíne mamy prezidenta Yoweriho Museveniho.

Mal si zomrieť pri narodení, ty špinavý zločinecký diktátor, mal si zomrieť pri narodení, znie v básni, ktorú zverejnila na Facebooku.

Svoje básne písala všade

„Keď som dostala späť svoj telefón, všetci mi hovorili, nech hlavne nič nepíšem na Facebook či Twitter. Hlavne žiadne hlúposti, vraveli. Strčte sa niekam,“ odkazuje im.

„Radšej mali povedať: ‚Hej! Ešte aj z väzenia vyšla tvrdšia, silnejšia a vulgárnejšia!‘“

Nyanzi vo svojej tvorbe pokračovala aj vo väzení – vydala zbierku 158 básní s názvom No Roses From My Mouth (Žiadne ruže z mojich úst).

Aktivistka pritom predpokladá, že polovicu básní jej zobrali dozorcovia. „Písala som na svoje telo, na steny, na záchody, na lístie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie