Denník N

Dvanásťročná Američanka bojuje o život. Aj mladých ľudí môže koronavírus dostať na JIS-ku

Ešte minulý utorok si mladí Američania užívali jarné prázdniny na Floride. Foto - TASR/AP
Ešte minulý utorok si mladí Američania užívali jarné prázdniny na Floride. Foto – TASR/AP

Možno až pätina potvrdených prípadov v USA vo veku od 20 do 44 rokov končí v nemocnici.

Emma je dvanásťročné dievča z amerického štátu Georgia. Niekoľko dní po sebe mala horúčku, až ju napokon pred týždňom hospitalizovali v nemocnici v Atlante so zápalom pľúc.

V piatok jej zistili, že je infikovaná novým koronavírusom. Emmin stav sa zhoršil natoľko, že ju v sobotu museli pripojiť na ventilátor. A aj keď je stabilizovaná, jej bratranec pre americké média povedal, že „bojuje o život“.

Podľa neho nemá Emma žiadne pridružené vážne zdravotné problémy. Takisto nevie, kde sa mohla chorobou COVID-19 nakaziť, v poslednom čase nikam necestovala.

„Viem z prvej ruky, aký je vírus nebezpečný. Každý hovorí, že to nemá vplyv na mladších ľudí. Ale máme tu 12-ročné dievča, ktoré bojuje o život. Ľudia musia dodržiavať spoločenský odstup, musia sa postarať o svoje deti a musia to brať vážne,“ povedal rodinný príslušník pre CNN.

Rodina chce zverejnením informácií o jej stave upozorniť najmä mladých Američanov, že ani oni nie sú imúnni voči chorobe, aj keď štatistiky stále hovoria, že oveľa viac choroba zasahuje staršiu populáciu. Viacerí mladí Američania si ešte pred týždňom užívali jarné prázdniny na Floride.

Nie sú nepremožiteľní

Samozrejme, Emmin prípad môže byť výnimka. Za posledné dni však vyšli viaceré správy, ktoré ukazujú, že aj keď stále platí, že ohrozenejší sú starší ľudia, nie úplne zanedbateľný počet mladých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie