Denník N

Grécke dôchodky stále nie sú udržateľné, tri štvrtiny tvoria predčasné

V Grécku otvárajú banky len pre dôchodcov, tí často nemajú kartu a nevedia si peniaze vybrať v bankomatoch. FOTO - AP
V Grécku otvárajú banky len pre dôchodcov, tí často nemajú kartu a nevedia si peniaze vybrať v bankomatoch. FOTO – AP

Napriek reformám je grécky dôchodkový systém najdrahší v Európskej únii. Aj keď priemerný dôchodok klesol o tretinu na zhruba 850 eur mesačne.

Minulý týždeň svetové weby a sociálne siete obletela fotografia agentúry AFP zo Solúnu. Pred miestnou bankou, kde sa tvorili rady dôchodcov, ktorí si prišli vybrať povolených 120 eur v obmedzenom režime, si sadol na zem s plačom starší muž. Fotografia sa stala symbolom skúšaného Grécka aj gréckych dôchodcov, na ktorých sa výrazne podpísali úsporné opatrenia.

 

Muž menom Giorgos Chatzifotiadis (77) neskôr pre AFP vysvetľoval, že išiel vybrať dôchodok svojej manželky a neuspel už vo štvrtej banke. Plakal pre údel krajiny. „Vidím svojich spoluobčanov žobrať za pár centov na chlieb. Som citlivá povaha, nemôžem vystáť, v akej situácii je moja krajina,“ povedal dôchodca s plačom reportérovi.

Nevedel však, či bude v nedeľu voliť, pretože jeho volebný okrsok je 80 kilometrov ďaleko a „nemám peniaze, aby som tam išiel“.

Práve dôchodcov sa týkajú ďalšie reformy, ktoré veritelia vyžadujú. Napriek tomu, že dôchodky sa za štyri roky škrtali už 8-krát, veritelia chcú ďalšie ústupky.

Škrty už boli

Ešte v roku 2011 bol grécky dôchodkový systém podľa spoločnosti Allianz najneudržateľnejší na svete. Na dôchodok stačilo robiť 35 rokov, dôchodky boli v porovnaní so mzdami vysoké. Grécky systém umožňoval predčasný dôchodok 580 profesiám, ktoré mali pracovať v zdraviu škodlivom prostredí.

Okrem hasičov či policajtov to boli aj kaderníci (pracovali so „škodlivými“ chemikáliami) či televízni a rozhlasoví reportéri, ktorí boli vystavení baktériám z mikrofónov.

V roku 2010 a 2012 však veritelia prinútili vtedajšiu grécku vládu k reformám. Oficiálny vek odchodu do dôchodku sa zvýšil zo 60 a 65 rokov na 67 rokov pre ženy aj mužov.  Vláda škrtla trináste a štrnáste dôchodky a rovnako aj základnú sadzbu dôchodkov (pre najchudobnejších dôchodcov o 10 až 15 percent, pre najbohatších o vyše 45 percent).

Ako zistil výskumný inštitút z prostredia najväčších gréckych odborov INE-GSEE, priemerný dôchodok sa v krajine znížil z 1350 eur mesačne z roku 2009 na 833 eur mesačne. Podľa analytického portálu macropolis.gr je to v súčasnosti v priemere 884 eur. V oboch prepočtoch je to pokles zhruba o vyše tretinu. Celkovo 45 percent dôchodcov dostáva menej ako 665 eur mesačne. Pre porovnanie, priemerný slovenský starobný dôchodok je 409 eur.

Gréci musia po novom odpracovať vyše 40 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok. Zároveň to znamená, že ak odpracujú 40 rokov, môžu ísť do dôchodku aj vo veku 62 rokov (to je rovnaký vek ako na Slovensku).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Grécke dlhy

Teraz najčítanejšie