Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Prvý pracovný deň novej vlády dopadol až prekvapivo dobre

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Matovič povolal proti koronavírusu Mistríka a Krčméryho. 2. Kičura je posledným symbolom odchádzajúceho Smeru. 3. Víťazstvo novej ministerky je nenápadné, no veľké.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Matovič povolal proti koronavírusu Mistríka a Krčméryho

V tento deň sa ľudia prvýkrát od začiatku epidémie nedozvedeli, koľko pribudlo v krajine nových prípadov. Môže to však byť daň za to, že nová vláda Igora Matoviča chce upratať po tej predchádzajúcej všetko – od testovania, cez nákup pomôcok a prijímanie opatrení, až po zverejňovanie počtu nových prípadov. To by sa po 18 dňoch malo konečne ustáliť a presunúť – na ráno, keď sa povie počet prípadov za celý predchádzajúci deň.

Matovičova korona stratégia. Premiér počas dňa opakoval pri viacerých príležitostiach, že kým vláda niečo prijme alebo urobí, musí si zohnať a vyhodnotiť informácie. To nie je zlý prístup a dá sa využiť pri všetkých akútnych problémoch: pri nedostatočnom testovaní s neistými výsledkami, pri nákupe a rozdeľovaní ochranných pomôcok a aj pri zachraňovaní ekonomiky.

Problém tohto prístupu je, že nesmie trvať príliš dlho, lebo zatiaľ stále platí, že nikto poriadne nevie, koľko je pozitívnych, pretože testovaniu sa nedalo veriť. Aj ochranné pomôcky sú stále vysoko nedostatkové, zháňajú ich lekári, záchranári i opatrovatelia starých ľudí. A stále pribúdajú príklady toho, čo hrozí, keď niečo zlyháva – najnovšie v likavskom centre sociálnych služieb, kde uvalili karanténu na 45 zamestnancov, pretože jedna z nich mala pozitívny test.

Tím snov. Súčasťou Matovičovej stratégie bude takzvaný permanentný krízový štáb, ktorý má za úlohu neustále sledovanie, vyhodnocovanie a zdieľanie informácií a procesov medzi všetkými dôležitými zložkami, aby, ako hovoril premiér, „pravá ruka vedela, čo robí ľavá“.

Môže to byť prínosná zmena do súčasného systému, v ktorom vymýšľa opatrenia krízový štáb zložený z desiatok ľudí, trvá to príliš dlho, a napokon musí opatrenia aj tak schváliť vláda.

Matovičov permanentný štáb má síce zatiaľ neznáme formálne určenie – či je to jeho osobný poradný orgán, alebo niečo iné, ale nejaká jednotka, ktorá bude dosť kompetentná aj pružná a bude mať blízko k rozhodovacej autorite, sa môže zísť.

Dôležité je, že aj tentokrát mal Matovič šťastnú ruku na ľudí, pretože sa mu podarilo zmixovať lekársku odbornosť s manažérskymi zručnosťami a epidemiologickými skúsenosťami, vedecký prístup s ľudským slovníkom. V tíme budú Peter Škodný, lekári Peter Visolajský a Vladimír Krčméry a vedec Robert Mistrík.

Česká vedkyňa, repatrianti a pendleri. Či už to bol permanentný štáb, alebo nová vláda, v pondelok sa akútne riešilo viac vecí naraz a vysokú prioritu malo zháňanie testov. Igor Matovič chce testovať tri tisícky ľudí denne a v polčase rokovaní na krízovom štábe oznámil, že keď sa zapoja súkromné laboratóriá a využijú sa všetky rezervné laboratóriá v štátnych inštitúciách, tak by sa mohol priblížiť k cieľu. Zatiaľ nie je jasné, koľko testov bude k dispozícii, čo to budú za testy a odkiaľ, no podľa Matoviča je vo výhľade import 200-tisíc „regulárnych“ testov. Úrad verejného zdravotníctva údajne telefonoval aj s českou genetičkou Soňou Pekovou, ktorá vraj vyvinula vlastný test a okrem iného hovorí, že koronavírus

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcasty Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie