Denník N

Jaroslav Spišiak: Som pripravený vrátiť sa a pomôcť

Jaroslav Spišiak. Foto N - Monika Tódová
Jaroslav Spišiak. Foto N – Monika Tódová

Jaroslav Spišiak je pripravený vrátiť sa a pomôcť s veľkou reformou bezpečnostných zložiek. Podľa neho je nádej, že systém oligarchov skončí.

V rokoch 2001 až 2006 ste boli prvý policajný viceprezident a v rokoch 2010 až 2012 policajný prezident. Kto bol pre vás Marian Kočner?

Pre mňa to bol na začiatku človek, ktorý sa vyskytoval v riadiacich pozíciách zločineckej organizácie sýkorovci. Postupne sa osamostatnil, a to hlavne vďaka jeho veľmi úzkemu kontaktu s generálnym prokurátorom. Mal zrazu silnejšie postavenie aj pozíciu ako vedenie sýkorovcov a začal svoje aktivity organizovať samostatne. Pre sýkorovcov to bolo najprv užitočné, ale potom aj nebezpečné, lebo Kočner sa začal vyhrážať schopnosťou trestnoprávne likvidovať osoby, ktoré mu nevychádzali v ústrety.

Čo ste urobili preto, aby ste ho zastavili?

Snažili sme sa robiť rôzne opatrenia, ktoré by ho eliminovali, ale trestno-procesné aktivity boli práve pre blízky vzťah s generálnym prokurátorom nemysliteľné. Situácia sa len analyzovala a na vrchole celého procesu v roku 2006 som musel odísť do civilu.

Keď máte generálneho prokurátora, tak ste najväčší kráľ v podsvetí?

V tom čase mal generálny prokurátor v trestnom procese neobmedzené kompetencie. Bol jediný, ktorý mohol podľa svojej vôle rozhodnúť či už v prospech, alebo aj v neprospech konkrétnej osoby. Neexistovala právna sila, ktorá by to mohla zvrátiť. Bola to pre nás najväčšia prekážka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie