Denník N

Keď od strachu dohovárate rodičom viac ako deťom – dvaja ľudia rozprávajú o novom rodinnom poriadku

Ilustračné foto - Flickr.com/Anne Worner
Ilustračné foto – Flickr.com/Anne Worner

Prišiel čas splácať dlh rodičom, lenže s koronavírusovou pandémiou to ide ťažšie.

Marketingová manažérka Silvia, mama 17-ročného syna a 15-ročnej dcéry, už niekoľko dní žije v novom režime. Pracuje z domu, svoje sociálne kontakty obmedzila na minimum, kvôli dcére a jej problémom s fyzikou si musela obnoviť svoje stredoškolské vedomosti.

Ráno vyvenčí psa, uvarí si kávu, pozrie si pracovné maily, ktoré jej „naskočili“ v noci, a zavolá rodičom. Sú osemdesiatnici, mama je dlhoročná kardiačka, otec má tiež viacero zdravotných problémov súvisiacich s vekom. Stále sú však viac-menej samostatní, aspoň na dennej báze, s väčšími prácami okolo domu, s nákupmi a návštevami u lekára im pomáha Silvia alebo jej sestra.

Silvia priznáva, že momentálnu situáciu, keď sa odporúča obmedzenie kontaktu so seniormi, neznáša dobre. „Mame som zvykla chodiť merať tlak takmer denne. Viem, že to dokáže aj sama, ale radšej by som to urobila ja. Istota je istota. Otcovi zase odložili pravidelné vyšetrenie na urológii, to mi tiež nepridáva. K rodičom mám veľmi blízky vzťah. Rozviedla som sa, keď boli deti ešte v škôlke, môj ex-manžel roky riadne neplatil alimenty a nerobí to doteraz, bez ich pomoci by som deti len ťažko vychovala. Teraz som finančne stabilizovaná, deti ma až tak nepotrebujú, prišiel čas splácať dlh rodičom. Len s tou koronou to ide ťažšie,“ vraví Silvia.

Rodičom varí jedlo na dva až tri dni, necháva ho pri dverách ich bytu spolu s mliekom, chlebom a so zeleninou, s nejakými časopismi a krížovkami. „Rozprávame sa telefonicky viackrát za deň, aj cez dvere, keď niečo prinesiem, ale aj tak mi chýba priamy kontakt. Odmietajú akékoľvek technológie, čo by to umožnili, zastavili sa kdesi pri tlačidlovom mobile a viac už sa nechcú učiť,“ vysvetľuje Silvia, ktorá sa rozhodla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Rodina a vzťahy, Zdravie

    Teraz najčítanejšie