Denník N

Poučenie z talianskych chýb

Ľudia s rúškami pred katedrálou v Miláne. Foto – TASR/AP
Ľudia s rúškami pred katedrálou v Miláne. Foto – TASR/AP

Taliansko malo smolu, že bolo najviac postihnutou krajinou v Európe, no práve preto by sa z jeho pochybení mali poučiť susedia i USA.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Taliansko ešte viac sprísňuje svoju stratégiu, ktorej cieľom je zastaviť šírenie koronavírusu, a zastavuje všetky ekonomické aktivity, ktoré nie sú nevyhnutné pre život krajiny, na dva týždne. Začína sa ukazovať, že sa tieto drakonické kroky vyplácajú, lenže ekonomická cena bude obrovská.

Talianska vláda urobila aj chyby, z ktorých by sa západný svet mal poučiť, hoci zatiaľ tak neurobil. Podľa oficiálnych dát Taliansko už pred niekoľkými dňami predbehlo Čínu v počte obetí COVID-19. Chorobe podľahlo už viac ako šesťtisíc Talianov, čo je už takmer dvojnásobok 3300 Číňanov, a to aj napriek tomu, že talianske obyvateľstvo tvorí asi len 4 percentá čínskej populácie. Pozitívny test na vírus má už viac ako 60-tisíc ľudí, čo je viac ako dvojnásobok nakazených v Španielsku a Nemecku.

Prečo práve Taliansko

Taliansko bolo prvou európskou krajinou, v ktorej sa vírus začal šíriť, čo čiastočne pomáha vysvetliť, prečo je tu dodnes taký rozšírený. Zdá sa, že iné krajiny vrátane Francúzska, Spojeného kráľovstva či dokonca Spojených štátov idú v talianskych stopách s niekoľkotýždňovým zdržaním. Taliansko možno len nemalo šťastie: pretože práve tam sa začala európska epidémia, nikto na ňu ešte nebol pripravený.

Existuje niekoľko možných vysvetlení, prečo sa v Taliansku vírus tak veľmi rozšíril. Krajina má veľmi staré obyvateľstvo – mediánový vek je 45 rokov. Nový koronavírus zvlášť tvrdo zasahuje práve starších, kým k mladším a najmä k deťom sa správa skôr mierne. Podľa Najvyššej zdravotníckej rady je mediánový vek ľudí, ktorí zomreli na chorobu spôsobenú vírusom, takmer 80 rokov. Svoju úlohu mohli zohrať aj kultúrne faktory, pretože v Taliansku majú rôzne generácie tendenciu tráviť čas spolu, často spolu žijú pod jednou strechou, čo mohlo byť dôvodom, prečo ochorelo toľko starších ľudí. Starnúcu populáciu má aj Japonsko, ale tamojší ľudia si od seba bežne udržujú väčší odstup, čo je jedna z možných príčin, prečo sa krajine tak úspešne podarilo šírenie epidémie zastaviť.

V rámci Talianska bolo najhoršie postihnutou oblasťou Lombardsko. V oblasti, kde žije šestina talianskeho obyvateľstva, sa objavila takmer polovica všetkých zaregistrovaných prípadov a dve tretiny oficiálnych úmrtí. Tento región je najvýznamnejšou ekonomickou oblasťou krajiny a má silné ekonomické väzby na iné štáty, vrátane Číny. To môže pomôcť vysvetliť, prečo šírenie vírusu vypuklo práve tu a prečo sa tu vírus nejaký čas nekontrolovane šíril. K šíreniu v nemocničnom prostredí mohli prispieť aj chyby niektorých menších nemocníc. To je zvlášť zdrvujúce, pretože sa ich prostredníctvom choroba rýchlo rozšírila práve do najzraniteľnejšej časti populácie. Vystaviť obyvateľov väčšiemu riziku smrteľných dôsledkov vírusu mohli aj vyššie úrovne znečistenia vzduchu, hoci toto je len hypotéza, ktorú musí veda ešte len preskúmať.

Miláno sa nezastavuje

Vláda a politickí lídri si problémom spočiatku hlavu veľmi nelámali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • 1526 (+1) nakazených | 1376 (+1) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 183764 testov (+2135) – stav k 3.6.
  • ďalšia fáza uvoľňovania: od stredy sa zrušili vyhradené hodiny pre seniorov, pri stole v reštaurácii môžu byť viac ako dvaja, otvárajú sa vnútorné športoviská a kúpaliská
  • od štvrtka platí voľný pohyb na hranici s Českom, Rakúsko zase ruší kontroly na všetkých hraniciach s výnimkou Talianska

Komentáre

Teraz najčítanejšie