Denník N

Otázky a odpovede: Čo mám robiť, keď mám koronavírus? Ako prebieha testovanie? Musím ísť do Gabčíkova?

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Ako zistím, či som sa nakazil koronavírusom?

Vedci z Virologického ústavu SAV spresňujú, že najčastejšími príznakmi koronavírusu sú: horúčka (ktorá je prítomná takmer vždy), kašeľ, slabosť a únava.

Jedným z najnovšie zistených príznakov môže byť aj strata čuchu – pokiaľ nie je spojená s alergiou alebo zápalom dutín. Strata čuchu sa potvrdila u mnohých nakazených v Južnej Kórei, Taliansku, Británii aj USA. Strata čuchu sa pritom prejavovala u pacientov, ktorí inak nemali iné vážne príznaky. Prečítajte si o tom viac v krátkom článku. 

Cítim sa zle. Ako odlíšim, či ide len o chrípku alebo o koronavírus?

Koronavírus má veľmi podobný priebeh, preto je ťažké odlíšiť ho od chrípky a potvrdiť to môžu len testy.

Virologička Tatiana Betáková pre Hospodárske noviny načrtla, že pri koronavíruse je častejší zadúšajúci a suchý kašeľ. Ak ste však v posledných týždňoch boli v zahraničí alebo prišli do kontaktu s človekom, ktorý je nakazený koronavírusom – príznaky okamžite riešte so svojím všeobecným lekárom.

Kedy ma lekári otestujú na koronavírus?

Podľa hlavného hygienika dnes testujú všetkých pacientov, ktorí majú vážne príznaky koronavírusu.

Prednostne však na testy prijímajú ľudí, ktorí boli v zahraničí alebo prišli do kontaktu s nakazeným človekom. Keďže na Slovensku je stále nedostatok testov na koronavírus, testujú predovšetkým tých, ktorí tieto podmienky spĺňajú.

Ako požiadam o testovanie na koronavírus?

Ak máte príznaky a boli ste v zahraničí alebo ste prišli do kontaktu s nakazeným človekom, telefonicky kontaktujte svojho všeobecného lekára. Ten sa poradí s regionálnym hygienikom alebo vás odkáže na operátora záchrannej zdravotnej služby (155). Ak lekár a regionálny hygienik určia, že máte podozrenie na koronavírus, príde po vás sanitka so zdravotníkmi v ochranných oblekoch. Tí vás prevezú na príslušné infektologické pracovisko, kde vám lekár vykoná testy a skontroluje váš zdravotný stav. V niektorých okresoch začali zdravotníci odberať vzorky aj v domácnostiach, týka sa to však zväčša pacientov s vážnejšími príznakmi.

Testy robia aj niektoré nemocnice, niekde začali testovať aj priamo pred nemocnicou – v mobilných stanoch.

Ako prebieha testovanie?

Lekár na infekčnom oddelení vezme pacientom výter z hrdla a nosa, z týchto vzoriek sa robia testy, ktoré najspoľahlivejšie odhalia koronavírus.

Reportérka Denníka N si vyskúšala testovanie, ktoré ponúkala súkromná firma Alpha Medical: „Výter robia hlboko a naozaj je to nepríjemné. Po hrdle začne zdravotník s ochranným štítom na tvári robiť druhý výter tenšou stierkou v nose. Robí ho hlboko, najskôr jedna dierka, potom druhá. Zdravotník mi vysvetľuje, čo urobil – krúživým pohybom mi zotrel podnebné oblúky bez dotyku mandlí. V nose zotrel sliznicu zadnej časti nosovej klenby.“

Reportér Denníka N sa zas pozrel na to, ako vedci v laboratóriu vyšetrujú vzorky na koronavírus.

Čo sa so mnou bude diať, ak test preukáže, že mám koronavírus?

O tom rozhodne infektológ, ktorý najlepšie zhodnotí váš zdravotný stav.

Pacienti s vážnymi príznakmi, ako sú vysoké horúčky či zápal pľúc, môžu byť aj hospitalizovaní. Pacienti s ľahším priebehom ochorenia sa môžu liečiť aj v domácej izolácii.

Čo ak mám koronavírus, ale nechcem nakaziť svoju rodinu?

Nový minister vnútra Roman Mikulec potvrdil, že ak chce niekto prejsť do dobrovoľnej karantény, má o to požiadať ministerstvo, ktoré ho môže umiestniť v niektorom zo svojich účelových zariadení. Vláda dáva dokopy zoznam ubytovacích kapacít, ktoré majú k dispozícii jednotlivé ministerstvá. Ide napríklad aj o školiace centrá, ktoré teraz nie sú využívané.

Nový minister hospodárstva Richard Sulík hovorí aj o pláne prevážať nakazených do hotelov, tento návrh však zatiaľ neprešiel.

Čo ak som nakazený koronavírusom, ale chcem ostať v domácej izolácii?

Úrad verejného zdravotníctva k tomu pripravil materiál. Odporúča dodržiavanie hygienických zásad v domácnosti. „Držte sa ďalej od ostatných: Pokiaľ je to možné, mali by ste zostať vo svojej izbe, mimo dosahu ostatných ľudí vo vašej domácnosti. Mali by ste použiť aj samostatnú kúpeľňu a WC, ak je to možné.“

Počas ochorenia COVID-19 hygiena odporúča obmedziť kontakt aj so zvieratami. Nedeľte sa o jedlo, poháre, šálky, kuchynský riad, uteráky alebo posteľnú bielizeň s inými ľuďmi alebo domácimi zvieratami.

Ak som nakazený koronavírusom, koľkých ľudí v mojom okruhu budú testovať?

Lekári označujú ľudí, ktorí sú vhodní na testovanie, termínom suspektní pacienti. Za suspektného pacienta sa považuje každý, kto bol s nakazeným pacientom v úzkom kontakte. To znamená:

 • žijú v rovnakej domácnosti;
 • boli v priamom fyzickom kontakte, napríklad podaním rúk;
 • mali nechránený priamy kontakt s infekčnými sekrétmi, napríklad pri kašli či dotyku použitých papierových vreckoviek;
 • mali osobný kontakt do dvoch metrov a viac ako 15 minút;
 • boli v uzavretom priestore najmenej 15 minút vo vzdialenosti menšej ako dva metre, napríklad v učebni či čakárni;
 • zdravotnícki pracovníci starajúci sa o prípad koronavírusu alebo laboratórni pracovníci, ktorí pracujú so vzorkami;
 • osoba v lietadle sediaca v rámci dvoch sedadiel od nakazeného, členovia posádky (a ak sú príznaky nakazeného vážnejšie alebo sa pohyboval rozsiahlejšie, cestujúci sediaci v celej časti alebo všetci cestujúci v lietadle sa môžu považovať za osoby v úzkom kontakte).

Ak mám koronavírus, kedy sa mi skončí povinná domáca izolácia?

Aj k tomu dáva viac informácií úrad verejného zdravotníctva. Rozhodnutie o ukončení opatrení v domácej karanténe by sa podľa neho malo robiť individuálne, a to po konzultácii s lekárom. Mali by ste teda zostať doma až dovtedy, kým nedostanete pokyn na odchod.

„Pacienti s potvrdeným COVID-19 by sa mali riadiť domácimi bezpečnostnými opatreniami, kým sa riziko sekundárneho prenosu na iných ľudí nepovažuje za nízke,“ informuje hygienik.

Pre koho platí povinná karanténa?

Úrad verejného zdravotníctva vydal pokyny pre nasledujúce scenáre:

1. Čo mám robiť, keď som sa vrátil zo zahraničia, ale nemám žiadne príznaky?

Musíte byť 14 dní v povinnej domácej izolácii, ktorú nariadil úrad verejného zdravotníctva. Ak ste sa vrátili zo zahraničia, ste povinní oznámiť to bezprostredne po návrate na Slovensko telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

2. Čo mám robiť, keď mám príznaky a vrátil som sa zo zahraničia alebo som prišiel do kontaktu s nakazeným človekom?

Úrad verejného zdravotníctva vám nariaďuje:

 • ja aj moji spolubývajúci musíme ostať v karanténe,
 • kontaktujem všeobecného lekára (alebo 155), ktorý určí ďalší liečebný postup,
 • informujem o situácii zamestnávateľa,
 • eliminujem kontakt s verejnosťou, rodinou, priateľmi.

Kedy sa dostanem do karantény v štátnych zariadeniach, ako je napríklad zariadenie v Gabčíkove?

Do karantény v štátnych zariadeniach sú povinne prevezení Slováci, ktorých návrat zo zahraničia organizuje skupinovo štát, teda v repatriáciách. Ministerstvo vnútra rozhodne, do ktorých zariadení ich prevezú. Zatiaľ sú v štátnych zariadeniach v Gabčíkove a v Tatrách – v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese a v Tatranských Zruboch.

Ak ste sa zo zahraničia vrátili samostatne, bez pomoci štátu, do karantény v štátnom zariadení nepôjdete. Musíte však 14 dní zostať v povinnej domácej izolácii.

Ako dlho budem musieť byť v karanténe v štátnom zariadení?

Ministerstvo vnútra prikazuje karanténu na tak dlho, kým nie sú výsledky testovania. Po zistení negatívneho výsledku odchádza človek do povinnej domácej izolácie v celkovom čase spoločne 14 dní.

Ako sa mám správať počas domácej izolácie?

Spresňuje to úrad verejného zdravotníctva:

 • občan sa zdržiava prioritne doma,
 • nechodí do práce,
 • vyhýba sa kontaktom s ľuďmi (vychádzky, nákup, prechádzky so psom obmedzuje na skoré ranné alebo večerné hodiny).

Kliknite pre všetko o koronavíruse

Koronavírus

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie