Denník N

Ďalšia veľká zmena novej vlády: Najvyšší súd oslabený Kočnerom už má dostať vedenie

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) presviedča poslancov o rýchlych novelách zákonov. Foto - TASR
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) presviedča poslancov o rýchlych novelách zákonov. Foto – TASR

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dáva v prípade predsedníčky súdnej rady nový dôvod na odvolanie a stanovuje pravidlo, kto má viesť Najvyšší súd, keď je bez predsedu aj podpredsedu.

Bez predsedu a s podpredsedníčkou, ktorá je obvinená a radšej požiadala o odchod do predčasného dôchodku. Najvyšší súd dnes vlastne nemá vedenie.

Problém je, že žiaden zákon nerieši situáciu, keď sa raz Najvyšší súd ocitne bez predsedu aj podpredsedu súčasne. Rieši, že v neprítomnosti predsedu ho vedie podpredseda. Jediná podpredsedníčka je dnes obvinená – v prípade Búrka a Kočnerových sudcov – a namiesto starostí, ako viesť súd, bude riešiť to, ako sa obhájiť pred vyšetrovateľom.

Súdna rada napriek intenzívnej komunikácii svojich členov cez e-mail v čase koronavírusu situáciu nevyriešila. Nová ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) tak narýchlo pripravila novelu zákona. Presadila ju v balíku opatrení na boj proti koronavírusu.

Súd povedie vekovo najstarší sudca

V týchto dňoch by mala Najvyšší súd riadiť podpredsedníčka Jarmila Urbancová, ktorú po policajnej akcii Búrka obvinili z korupcie. Vzápätí na ňu, ako aj na ostatných sudcov z najväčšej korupčnej kauzy slovenského súdnictva podal odchádzajúci minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) návrh, aby im dočasne pozastavili výkon funkcie.

Disciplinárny senát nemohol rozhodnúť, došlo k námietke zaujatosti.

Do toho Urbancová ešte podala žiadosť o predčasný odchod do dôchodku. Je len otázkou času, kedy jej žiadosti ministerka spravodlivosti vyhovie.

Urbancovú obvinili z korupcie po tom, ako sudca Vladimír Sklenka, jej bývalý kolega a priateľ, vypovedal, že sa ho snažila podplatiť.

Na Najvyššom súde sa tak nakopilo viacero komplikácií,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie