Denník N

Japonci už hovoria o otvorení škôl, presunutie olympiády môžeme vnímať ako čin solidarity

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Japonsko má na budúci rok možnosť hostiť spektakulárnu oslavu nielen svojho vlastného znovuzrodenia, ale znovuzrodenia celého sveta.

Autor je bývalý šéfredaktor časopisu The Economist

S tým, ako rýchlo eskaluje kríza súvisiaca so šírením koronavírusu, musel japonský premiér Šinzó Abe prijať tvrdú pravdu, postaviť sa pred parlament a oznámiť mu, že letnú olympiádu, ktorá sa mala konať toto leto, treba presunúť na iný termín. Nakoniec dosiahol dohodu s Medzinárodným olympijským výborom o jej presunutí na nasledujúci rok.

Zaručený recept na ďalšie šírenie

Až donedávna bola premiérova neochota odkladať hry pochopiteľná. Olympiáda a paralympiáda 2020 boli dlho prezentované ako šanca, aby Japonsko ukázalo svetu, ako dobre sa dokázalo zotaviť po devastujúcom zemetrasení, cunami a jadrovej katastrofe z roku 2011. Japonci chceli skeptickým cudzincom predviesť svoju rôznorodosť a otvorenosť. Presunutie či zrušenie olympiády bude veľkým a veľmi nákladným sklamaním.

Lenže predchádzajúca úvaha aj tak veľmi neplatila. Problémom nebola nedostatočná japonská pripravenosť. Po zatvorení všetkých škôl, ku ktorému došlo druhého marca, už vláda debatuje o plánoch o ich znovuotvorení pre nový akademický rok, ktorý sa začína v apríli. Podobné plány majú aj univerzity. Hoci sa v krajine búrlivo debatuje o tom, či je znovuotvorenie škôl dobrým nápadom, faktom je, že v Japonsku je stále len 1140 potvrdených prípadov choroby COVID-19 a do 24. marca na ňu zomrelo „len“ 42 ľudí. V porovnaní s inými veľkými a husto obývanými krajinami bolo Japonsko pri brzdení šírenia vírusu veľmi úspešné.

Problémom je skôr to, že olympiády by sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie