Denník N

Dekameron 2020: Piatok 08

Ilustrácia – Vizár
Ilustrácia – Vizár

Spustená mreža v samoobsluhe dopraje každému z prítomných dať zo seba to najlepšie. Využijú svoju šancu? A čo je v bielej škatuli? Dnes píše Silvester Lavrík.

Dýchaj zhlboka, povedal si Ervín trikrát po sebe. V kútiku pravého oka ho pálila Helena. Je to ten typ, o ktorom vie, že mu nedokáže odolať. Nie, nie, žiadne vážne vzplanutia, len – nuda. Manželík sa okukal, našiel si inú, ona o tom vie, ale nerieši, komfort je komfort. Prečo na to zakaždým skočíš, ty? hrešil sám seba Ervín zakaždým, keď sa mu to prihodilo. Aj na to mal odpoveď – adrenalínový šport ako každý iný. Ideš na to, velilo Ervínovi jeho menej príčetné ja. Dýchaj a buď ticho, hovorilo mu to druhé. Priatelia, prosím o chvíľu pozornosti! počul sa povedať vzápätí.

Všetky hlavy sa otočili. Mal taký dar – hovoriť presvedčivo. Kým naňho nehľadelo oko kamery. Ty somár, začul v hlave manželkin hlas. To by si nebol ty, aby si sa hneď do niečoho nenechal zapriahnuť! To ty si ma poslala kúpiť kurkumu, zaprotestoval v ňom ukrivdený piatak. Valéria by len mávla rukou. Lebo pravda o Ervínovi je taká, že narástol, aj zmužnel, aj profesionálnych úspechov mu osud na rováš načiaral habadej, no stále to bol chlapec, ktorý sa chcel všetkým ženám páčiť. Tak už hovor, napomenul sám seba. Potrebujem cikať, zapípala pokladňa.

Ervín napochytre ani nevedel, čím by ju najradšej prizabil. Vo chvíli, keď sa nadychoval, aby urobil zásadné vyhlásenie, sa teľaťu chce cikať! Čo je toto za mládež?! Slečna od pokladne na Ervína hľadela tak prosebne, ako to len tieto kurátenká vedia. Dobre, Valéria, budem sa pozerať inam, sľúbil napochytre v duchu, aby sa už konečne mohol venovať svojej hlavnej životnej vášni – neutíšiteľnej ambícii veliť, organizovať, plánovať. Ty nás budeš režírovať ešte aj na vlastnom pohrebe, fľochla mu do tváre dcéra, keď celú rodinu nútil spievať do telefónu vianočné koledy nahluchlej prababke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekameron 2020

Sedem slovenských spisovateľov v čase koronavírusu voľne nadväzuje na Boccacciov Dekameron. Silvester Lavrík, Daniela Kapitáňová, Márius Kopcsay, Verona Šikulová, Ľubo Dobrovoda, Karol D. Horváth a Vlado Janček píšu príbeh ľudí uväznených v predajni potravín počas epidémie.

Kultúra

Teraz najčítanejšie