Denník N

Ak máte negatívny test, nik vám to nezavolá. Minister chce, aby výsledky oznamovali všetkým

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minister zdravotníctva sľubuje zmeny v spôsobe informovania testovaných ľudí a snaží sa zapojiť aj súkromné laboratóriá.

Človeku, ktorého hygienici odporučili testovať na prítomnosť koronavírusu, najprv zdravotníci odoberú stery. Buď príde sanitka k nemu domov, alebo on zájde do nemocnice. A potom už len čaká, či má alebo nemá COVID-19. Čaká deň, dva, tri i viac, no stále nikto nevolá, ako vlastne test dopadol.

Takto čaká mnoho otestovaných ľudí na Slovensku. Úrady zatelefonujú len tým, ktorí mali test pozitívny, teda sú nakazení. Negatívne výsledky testu aktívne neoznamujú a ľudia tak zostávajú dlho v neistote, až pokým sami nezavolajú.

Novému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu sa to nepáči. „Viem o tom a vyžiadal som si, aby sa to zmenilo. Dúfam, že sa to čím skôr zrealizuje,“ povedel v stredu po rokovaní vlády.

Dodal, že o situácii rokoval s úradom verejného zdravotníctva. Navrhol im, aby informovali aj negatívnych pacientov. „Musím sa spýtať, prečo sa to ešte nezrealizovalo,“ povedal Krajčí.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Krajčí: Mali by informovať všetkých

Minister teda očakáva, že informácie budú dostávať aj pacienti s negatívnym výsledkom testu. „Úrad verejného zdravotníctva by im mal zavolať, mal by získať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie