Denník N

Lekári v najväčšej nemocnici nemajú záložné tímy, pacient s vírusom môže vyradiť celé oddelenie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V univerzitnej nemocnici stoja zamestnanci pri vstupe každé ráno v rade, aby sa podpísali do zoznamu. Lekári nad tým krútia hlavami a pýtajú sa, načo je také opatrenie v čase nákazy.

Jedna pacientka s podozrením na koronavírus dokázala z práce vyradiť 58 zamestnancov nemocnice v Bojniciach, v trenčianskej nemocnici odišlo z toho istého dôvodu do karantény 13 zdravotníkov.

Časť nemocníc preto prechádza do nového režimu a rozdeľuje lekárov do tímov, z ktorých je jeden vždy záložný, pripravený nahradiť zdravotníkov, ktorí by skončili v karanténe. Aj keď to odporúča ministerstvo zdravotníctva, naše najväčšie zdravotné zariadenie – Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) – takto zatiaľ nefunguje.

Niekde to ide

Systém záložných lekárskych tímov už funguje v hlavnom meste napríklad na detskej onkológii v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) a aj v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH).

„Zrušili sme sedenia aj veľké vizity. Všetko robíme po telefóne,“ vysvetľuje prednostka kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová.

Zdravotníkov v NÚSCH rozdelili do niekoľkých tímov a v práci sa striedajú v časových intervaloch od dvoch do sedem dní. „Každé pracovisko je takto zabezpečené,“ odpovedá hovorkyňa ústavu Soňa Valášiková.

„Nerozumiem, prečo sa doteraz nezriadili záložné tímy aj v Univerzitnej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie