Slováci vyvíjajú prototyp pľúcneho ventilátora. Chceme spraviť niečo pre túto spoločnosť, vraví robotik

Odborníci z Matadoru a vedci z STU vyvíjajú lacný pľúcny ventilátor použiteľný ako záložné riešenie v prípade nedostatku profesionálnych zariadení.
Podľa analýzy Inštitútu zdravotnej politiky zverejnenej minulý týždeň zvládne zdravotnícky systém na Slovensku 550 ventilovaných pacientov s ochorením COVID-19.
Model hovorí, že vrchol nákazy nás iba čaká a príde zhruba na prelome mája a júna. Dýchacie prístroje by mohlo potrebovať aj viac ako tritisíc ľudí, ak sa potvrdia pesimistické scenáre.
Dodajme, že ide len o jeden z možných scenárov a nikto netvrdí, že sa určite naplní. Napríklad slovenskí matematici z UK pre Denník N v tejto súvislosti poznamenali: „Odhadnúť, aký bude presný efekt opatrení – to znamená, kedy možno očakávať vrchol epidémie, či a koľko ľudí sa nakazí – je takmer nemožná úloha. Ako každá, v ktorej zohráva úlohu správanie ľudí.“
Bez ohľadu na to je lepšie, ak sa pripravíme na horší scenár a budeme počítať s tým, že nakazených s ťažkým priebehom ochorenia bude veľa. „Nemecké zdravotníctvo, ako jedno z najlepších opatrení, objednalo do rezervy 10-tisíc prístrojov, Taliansko prikázalo lokálnemu výrobcovi presmerovať celú produkciu – 500 kusov mesačne – na účely talianskych nemocníc,“ píšu štátni analytici o opatreniach, ktoré prijali niektoré zahraničné krajiny.

Ako záložné riešenie
Čo robíme na Slovensku?
Pomôcť s prípadným nedostatkom pľúcnych ventilátorov sa rozhodol tím zhruba desiatich ľudí – tvoria ho odborníci z Matadoru, vedci zo Slovenskej technickej univerzity a dvaja lekári.
Tím funguje okolo desať dní a jeho cieľom je postaviť lacný prototyp pľúcneho ventilátora, ktorý by sa použil ako krajné riešenie v prípade, že by neboli k dispozícii žiadne profesionálne zariadenia. „Náš prístroj má byť záložným riešením, ak nič iné nebude k dispozícii,“ povedal Denníku N o projekte František Duchoň.
Vedec je členom tímu na vývoj prototypu pľúcneho ventilátora a pôsobí ako riaditeľ Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.
Východiskom pre vývoj prototypu bola najmä štúdia z roku 2010 od vedcov z Bostonskej univerzity a Massachusettského technologického inštitútu (MIT). „Inšpirovali sme sa viacerými opensourcovými riešeniami, hlavne tým od MIT,“ dodal Duchoň.
Podľa robotika nie je vývoj