Denník N

Mobily sa budú v čase korony „očuchávať“ cez bluetooth a štátnu aplikáciu od Sygicu

Ukážka ako bude vyzerať aplikácia od firmy Sygic. Foto - Sygic
Ukážka ako bude vyzerať aplikácia od firmy Sygic. Foto – Sygic

Technologické riešenia štátu v boji proti koronavírusu sa majú spustiť rýchlo, pôjde len o dni. Aplikácia by mala fungovať podobne ako v Singapure.

Štát zrejme už o niekoľko dní spustí aplikáciu, ktorá by mohla varovať ľudí pred hrozbou nákazy koronavírusom. Pôjde zrejme o mimoriadne rozsiahlu aktivitu a zatiaľ nie je isté, či bude dobrovoľná.

Technologické opatrenia štátu, ktoré v stredu schválil parlament a v týchto dňoch sa pripravujú, by sa mohli stať po rúškach, zvýšení testovania či karanténach a odporúčaniach pre starších nevychádzať z domu ďalším zásadným nástrojom v boji proti pandémii.

Hoci podľa vicepremiérky pre investície Veroniky Remišovej o technických detailoch budú informovať na budúci týždeň, podľa informácií Denníka N sú už niektoré základné princípy jasné. Systém bude spočívať na dvoch pilieroch.

Prvým bude akýsi varovný a ochranný systém pre obyvateľov. Pôjde o pokus masovo rozšíriť špeciálnu mobilnú aplikáciu na kontrolu možného kontaktu s nakazenými po vzore Singapuru a zároveň sa spustí systém kontroly pozitívne testovaných podľa českého vzoru.

Druhým pilierom by malo byť vytvorenie elektronických máp pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Matovičova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie