Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: India skúša karanténu, akú svet doteraz nezažil

V Indii v priebehu niekoľkých hodín zrušili aj hromadnú dopravu, mnoho ľudí, ktorí ostali uväznení vo veľkých mestách, preto musí dlhú cestu domov absolvovať peši. Foto - TASR/AP
V Indii v priebehu niekoľkých hodín zrušili aj hromadnú dopravu, mnoho ľudí, ktorí ostali uväznení vo veľkých mestách, preto musí dlhú cestu domov absolvovať peši. Foto – TASR/AP

Približne štvrtina svetovej populácie je zavretá doma. Štatistiku výrazne ovplyvnila India, ktorá tento týždeň sprísnila opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Zatiaľ sa zdá, že obmedzenia pohybu sa tak skoro neskončia, v pravidelnom piatkovom Svetovom newsfiltri sa okrem Indie venujeme aj rýchlemu šíreniu vírusu v Amerike a dôležitým novinkám z Európskej únie.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Ázia: India koná rázne, má na to dobré dôvody

V Indii sa začala najrozsiahlejšia karanténa, akú doteraz koronavírus spôsobil. V krajine, kde žije viac ako 1,3 miliardy obyvateľov, nariadili ľuďom, aby 21 dní ostali doma.

Nemajú kapacity: India postupuje mimoriadne rázne, pretože si uvedomuje svoje slabiny. Preľudnenosť, nižšia životná úroveň, slabá hygiena a komunitný spôsob života, to všetko sú faktory, ktoré môžu spôsobiť, že koronavírus sa bude šíriť rýchlejšie.

Zabezpečiť izoláciu takej obrovskej populácie je síce nadľudská úloha, no vysporiadať sa s epidémiou, ktorá by sa v miliardovej krajine nekontrolovane šírila, by bolo ešte náročnejšie.

Ak by sa koronavírusom nakazilo čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Podcast Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie