Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: 3000 testov denne! Ale ešte nevieme odkedy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. S počtom testov by sme sa mali dotiahnuť na susedov. 2. Podľa prieskumu obyvateľstvo znáša karanténu s pokojom. 3. Podnikatelia už pokojní nie sú.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Radšej len pár jasných faktov ako mikromanažment

Štvrtok priniesol niekoľko pozitívnych správ, no ako to už v tejto situácii býva, spolu s nimi sa vynorilo aj niekoľko znepokojivých otázok.

V prvom rade je to fakt, že v stredu pribudlo len desať nových nakazených. Na prvé počutie skvelá správa – zvlášť keď si uvedomíme, že ich v sobotu pribudlo až 41. Problém však už dlhodobo spočíva v tom, že sa tomuto vývoju veľmi nedá veriť. V sobotu 41, v nedeľu 7 a potom 19, 12 a desať nových prípadov? To máme už vrchol za sebou? Určite nie, a to aj keby sme na tom boli spomedzi susedov skutočne najlepšie.

3000 denne. Ale kedy? Aj preto bol nieže najvyšší čas, ale bolo už minimálne týždeň po termíne, že sa premiér Matovič stretol so zástupcami laboratórií a dohodol sa s nimi na niekoľkých výrazných zmenách. Na rozdiel od Pellegriniho, ktorý súkromné laboratóriá do procesu odmietol zapojiť, chce Matovič aj s ich pomocou zvýšiť počet testovaných. K novým opatreniam patrí aj to, že sa pred každou nemocnicou zriadia odberné miesta, kde by sa mali robiť testy a ktoré by mali chrániť pacientov, čo nemajú podozrenie na COVID-19.

Celkovo vraj budeme testovať tritisíc ľudí denne, čo je takmer desaťnásobok súčasného priemeru, a prepočítané na počet obyvateľov pôjde konečne o číslo porovnateľné so susedmi, ale ani po siahodlhej tlačovke nie je jasné, kedy presne by sme sa k tomuto počtu mali dostať. Vraj v priebehu budúceho týždňa, čo však môže znamenať aj desať dní. Napokon, minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal už predvčerom, že môžeme robiť 2000 testov denne, no zatiaľ sme sa k tomu ani len nepriblížili.

Nenaťahujte to zbytočne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie