Denník N

Pôrodník Kaščák hovorí, ako sa menia pôrody, prečo nezakázali otcov na sále a či lekári teraz odmietajú robiť interrupcie

Gynekológ Peter Kaščák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Gynekológ Peter Kaščák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pôrody sa zmenili. Mnohé nemocnice nedovolia otca či inú sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Zakázané sú aj návštevy. Primár Peter Kaščák z Fakultnej nemocnice v Trenčíne opisuje, ako sa menia pôrody. V rozhovore sa dočítate:

 • prečo v trenčianskej pôrodnici povoľujú partnera pri pôrode aj počas koronavíru,
 • či môže stúpnuť počet domácich pôrodov,
 • či je odôvodnené, že niektorí lekári odmietajú interrupcie,
 • či pribúdajú ženy, ktoré chceli rodiť v zahraničí, ale pre zavreté hranice nemôžu.

Ako funguje vaša pôrodnica?

Pôrodnica funguje v inom režime ako obvykle. Tak ako celá spoločnosť pod diktátom koronavírusu funguje inak, tak sa situácia zmenila aj u nás. Na začiatku sme zakázali len návštevy. Postupne sa opatrenia menili a pritvrdzovali v celej nemocnici aj v pôrodnici. Boli sme zvyknutí, že pri pôrode sú duly, partner, ale aj mama alebo kamarátka. Po pôrode mohla rodička bábätko ukázať hneď celej rodine.

Všetky tieto „spoločenské“ záležitosti odpadli. Ženy sú samy, na izbe a ani vzájomne sa medzi sebou nenavštevujú. Bežne sa to dialo, keď sa stretli na oddelení, tak sa porozprávali. Všetci sú izolovaní a musia radosť prežívať sami.

Zmenil sa aj priebeh pôrodu?

Samotný pôrod sa nemení, jedine, že personál aj rodička má rúško. Za normálnych okolností pri pôrode rúško nie je potrebné a ani ho nenosíme. Zatiaľ sme nemali ženu podozrivú, infikovanú, ani chorú na koronavírus, takže pôrody prebiehali štandardne. Po komunikácii s hygienikmi a neonatológmi máme pripravené opatrenia, keby takáto žena prišla.

Vieme, ako by sme postupovali, na ktorej sále by rodila, aké opatrenia by sme spravili, aj kam by bola po pôrode preložená. Vieme aj, ako by sme pomáhali pri dojčení a ďalšej starostlivosti. Toto všetko máme prediskutované.

Máte plán, ako by ste pri žene s COVID-19 postupovali?

Plán máme. Stretávame sa pravidelne s neonatológmi aj s naším tímom a opatrenia spresňujeme. Nikdy sme však takúto situáciu nezažili a na všetky alternatívy sa asi pripraviť nedá. Hovorím, že je nutné čakať to najhoršie a dúfať v to najlepšie. Je rozdiel, či príde jedna infikovaná žena a o dva týždne druhá, alebo ak prídu naraz tri.

Všetky veci môžeme naplánovať, mám pocit, že sme zodpovedne pripravení, ale aj tak má tromfy v rukách vírus. Ako sa on k nám „zachová“, ako to bude naliehavé a aká bude konkrétna situácia, to nik nevie.

Ženy sú dnes samy na izbe po pôrode?

Nie sú samy,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Pôrody

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie