Denník NPlánujú až 200-tisíc testov denne. Nemecko chce získať pred koronavírusom náskok

Pavel PolákPavel Polák
Drive-thru testy v americkom Chicagu. Ilustračné foto - TASR/AP
Drive-thru testy v americkom Chicagu. Ilustračné foto – TASR/AP

Podľa najlepšieho možného scenára podľahne koronavírusu 12-tisíc Nemcov. Najhorší scenár hovorí o milióne obetí.

V súvislosti s bojom proti koronavírusovej epidémii nechalo nemecké ministerstvo vnútra vypracovať viacero krízových ​​scenárov. Dokument majú už päť dní na stole kancelárka Angela Merkelová a ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Píše sa v ňom, čo musí Nemecko urobiť, aby dosiahlo stanovený cieľ „rýchlej kontroly“, ktorým sa stratégovia inšpirovali v Južnej Kórei.

Na scenároch ministerstva vnútra pracovali vedci z mnohých odborov, ktorí skúmali, ako by sa epidémia mohla v nasledujúcom období šíriť. Utajovaný dokument nesie názov „Ako môžeme dostať COVID-19 pod kontrolu“.

Ministerstvo chcelo získať odpoveď na otázku, kedy môže súčasná zdravotnícka kríza prerásť do krízy štátnej a systémovej. Obsah dokumentu zverejnilo niekoľko nemeckých médií ako Süddeutsche ZeitungDer Spiegel.

Náskok pred epidémiou

Nemecko by malo v čo najkratšom čase zvýšiť testovacie kapacity. To je jedno z hlavných odporúčaní. Do konca apríla by malo byť denne otestovaných 200-tisíc ľudí, čo je súčasná týždenná kapacita.

Navýšenie je údajne možné s pomocou nových testovacích staníc, ktoré by fungovali v režime „drive-in“, keď si ľudia sami odoberú z krku vzorku a tú na stanici odovzdajú.

Podľa autorov krízového scenára musí Nemecko upustiť od súčasnej praxe testovania, ktorá slúži na to, aby sa u ľudí s príznakmi potvrdzovala prítomnosť vírusu. S touto metódou sú zdravotníci a úrady epidémii neustále v pätách. Cieľom je dostať sa „pred ňu“.

Testovať by sa preto mali nielen ľudia s príznakmi alebo podozrením na infekciu, ale aj celé ich sociálne okolie. To by umožnilo cielenú a veľmi presnú izoláciu nakazených ľudí. V tomto bode sa autori dokumentu opierajú o skúsenosti z Južnej Kórey.

Za nevyhnutné považujú autori krízového scenára použitie takzvaných „veľkých dát“ a sledovanie pohybu ľudí (location tracking), ktoré by mali opatrenia proti epidémii zefektívniť. Pomocou týchto dát by malo byť jednoduchšie vyhľadať ľudí, s ktorými sa nakazená osoba v bezprostrednej minulosti stretla.

Najhorší scenár: milión obetí

Vedci tento scenár aj nasimulovali. Ak by spolková vláda prijala odporúčané opatrenia, v Nemecku by sa nakazil koronavírusom približne milión ľudí. Zomrelo by ich len 12-tisíc. Súčasné prísne opatrenia, ktoré obmedzujú pohyb občanov, by pritom mali trvať dva mesiace. Potom by sa mohli postupne uvoľňovať.

Vzhľadom na to, že proti vírusu bude aj po týchto dvoch mesiacoch imúnna len malá časť obyvateľstva, bude zo strany úradov nutné udržiavať aj naďalej pohotovostný režim. V nemeckých nemocniciach je v súčasnosti 300-tisíc lôžok. Ďalších 60-tisíc by ich v prípade núdze mohlo rýchlo vzniknúť v hoteloch a vo veľtrhových halách.

Podľa štúdie je potom možné s použitím týchto opatrení „opätovné prepuknutie malých epidémií okamžite a s nízkymi nákladmi potlačiť“.

Vedci v dokumente opisujú aj najhorší možný scenár. Ten by nastal, keby vláda prijala len základné opatrenia, ako je napríklad zákaz veľkých podujatí a cestovania.

V krátkom čase by sa koronavírusom podľa dokumentu ministerstva vnútra nakazilo 70 percent obyvateľstva. V tomto prípade by nemocnice museli odmietnuť až 80 percent pacientov, ktorých zdravotný stav by vyžadoval prijatie na lôžko s intenzívnou starostlivosťou (v slovenských reáliách teda JIS alebo ARO), ale nebolo by to kapacitne možné.

Mŕtvych v Nemecku by podľa tohto scenára bolo viac než milión.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].