Denník N

Ešte nie je príliš neskoro poučiť sa od Ázie v boji proti COVID-19

Pár v rúškach v Singapure. Foto - TASR/AP
Pár v rúškach v Singapure. Foto – TASR/AP

Singapur, Južná Kórea a Taiwan sa snažia vyvážiť právo pacientov na súkromie s potrebou izolovať diagnostikované alebo podozrivé prípady.

Autorka je regionálna riaditeľka nadácie Open Society Foundations v Ázii a Tichomorí  

Keďže niektoré západné vlády čelia kritike za chybné a oneskorené reakcie na pandémiu koronavírusu, stále sa dá poučiť z pohľadu na východ. Napriek tvrdeniam niektorých predstaviteľov USA, že je príliš neskoro učiť sa od Ázie, opatrenia v Singapure, Južnej Kórei a na Taiwane jasne ukazujú, ako môže vyzerať rýchla a účinná prevencia.

Vlády v týchto krajinách ukázali, ako môže ísť ruka v ruke ochrana verejného zdravia a dodržiavanie ľudských práv, a uprednostnili ľudí pred krátkodobým finančným alebo politickým ziskom. Rýchle a transparentné reakcie obmedzili počet prípadov a chránili tých najzraniteľnejších vrátane chudobných a starších ľudí. Zdá sa, že rozhodujúcu úlohu zohráva aj využitie inovatívnych technológií, hoci ich použitie je stále v procese vyhodnocovania a pochopenia.

Singapur, ktorý sa rozhodol nezopakovať nekontrolovateľné rozšírenie vírusu SARS na začiatku 21. storočia, bol jednou z prvých krajín, ktoré prijali preventívne opatrenia. Počas niekoľkých dní napriek protestom z Pekingu zakázal na svoje územie vstup návštevníkom z Číny, aby si kúpil čas, a začalo sa s vyšetreniami na hraničných priechodoch. V čase, keď ešte o víruse nebolo veľa známe, vláda rýchlo poskytla presné informácie, ktoré boli rozhodujúce pri potláčaní strachu a hromadení potravín či potrieb do domácnosti.

Keď sa ukázalo, že ľudia môžu byť nákazliví bez akýchkoľvek príznakov, prevládlo testovanie, izolácia a sledovanie sociálnych kontaktov. Úrady v Singapure poskytli bezplatnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, aby zostali o krok pred vírusom. Zdravotní úradníci robia rozhovory s infikovanými ľuďmi o ich pohyboch a starostlivo sledujú viac ako 5-tisíc ohrozených ľudí. Tým sa predišlo nekontrolovanému šíreniu nákazy v spoločnosti, aké dnes vidíme vo veľkých amerických a európskych mestách.

Takéto včasné konanie, rozsiahle testovanie a detektívna práca boli v Singapure pozoruhodne účinné. V mestskom štáte, v ktorom žije 5,6 milióna ľudí, a v jednom z najhustejšie osídlených miest na Zemi, sa doteraz vyskytlo menej ako 400 prípadov a dve úmrtia. Z približne 250 prípadov potvrdených do polovice marca bolo takmer 100 kontaktovaných ešte pred ich diagnostikovaním.

V Južnej Kórei, ktorej testovacie kliniky „drive through” testujúce tisíce ľudí denne, zaplnili titulky po celom svete, od 19. marca vykonali viac ako 307-tisíc testov, čo je najvyššia hodnota na obyvateľa kdekoľvek na svete. V porovnaní s tým Spojené kráľovstvo doteraz testovalo približne 64-tisíc ľudí. Je to síce druhý najvyšší počet v Európe, ale ani zďaleka nestačí. Aj testovanie v USA meškalo, čo stálo drahocenný čas na zvládnutie infekcie a prispelo k tichej epidémii, ktorá čaká na výbuch.

Aj Taiwan, napriek tomu, že je vzdialený iba asi 130 kilometrov od pevninskej Číny, ponúka vzácne lekcie. Okrem hromadného testovania a sledovania kontaktov Taiwan využil na boj proti vírusu inovatívne technológie. Kým vplyv na súkromie občanov bude ešte potrebné dôkladne preskúmať, na Taiwane sa používajú metadáta, aby sa nemocniciam ľahko sprístupnila história cestovania pacientov, a to si zaslúži dôkladnú štúdiu. Občianska spoločnosť a občania sa tiež zapojili do tvorby interaktívnych máp a ďalších online nástrojov, ktoré ukazujú, kde sú k dispozícii rúška na tvár.

Južná Kórea, Singapur a Taiwan bojovali s koronavírusom pomocou informácií, ktoré verejnosti poskytujú včasné, presné a časté aktualizácie.

Tento prístup je v ostrom rozpore s ostatnými krajinami, v ktorých inštitúcie podceňovali riziká a obmedzovali kritiku. Napríklad Čína pôvodne zadržala a potrestala lekárov a obyčajných ľudí za to, že rozširovali správy o víruse. V Thajsku novinári čelia súdnym konaniam za spochybnenie reakcie vlády a odhalenie korupcie vrátane údajného hromadenia a ďalšieho predaja miliónov tvárových rúšok. V Spojených štátoch prezident Donald Trump zaútočil na médiá, spochybňoval informácie od zdravotníkov a zbavil sa zodpovednosti za oneskorenú vládnu reakciu.

Zdá sa, že Singapur, Južná Kórea a Taiwan sa snažia vyvážiť právo pacientov na súkromie s potrebou izolovať diagnostikované či podozrivé prípady. Napríklad na Taiwane úrady minimalizovali záťaž systému zdravotnej starostlivosti tým, že poskytli ľuďom v domácej izolácii mobilný telefón vybavený systémom GPS, aby mohli sledovať ich pohyb. V Singapure sa podrobnosti o tom, kde pacienti pracujú a žijú, sprístupňujú online v reálnom čase (hoci sa nezverejňujú žiadne mená). Južná Kórea vydáva mobilné varovania, ktoré ľuďom dávajú vedieť, či sa nachádzajú v blízkosti infikovanej osoby. To, či boli všetky tieto opatrenia primerané, je potrebné preskúmať a zvyšok sveta sa z nich musí poučiť.

Lídri v Európe a USA preukázali ľahostajnosť, kým bol vírus ohraničený na územie Ázie, a premárnili kritický čas na prípravu. V čase, keď tieto vlády reagovali, drastické karanténne opatrenia už nemohli zabrániť prudkému nárastu počtu prípadov. Systémy zdravotnej starostlivosti sú čoraz viac zavalené nakazenými a lekárske tímy sú nepripravené a zle vybavené. Vo verejnom diskurze dominujú strach a panika. V Európe a USA prevláda pocit, že najhoršie prepuknutie chroby ešte len príde. Úmrtia a počet prípadov sa alarmujúco zvyšujú.

Nemuselo to tak byť, ako naznačujú Singapur, Južná Kórea a Taiwan. Ich príklady majú potenciál ukázať, že účinná reakcia na ohrozenie verejného zdravia musí byť zakotvená v základných zásadách ľudských práv a musí sa spoliehať na rýchle a inovatívne kroky. Vlády by sa nikdy nemali rozhodovať medzi dramatickými blokádami obyvateľstva a kolabovaním zdravotných systémov. V čase, keď USA a Európa uvaľujú drastické obmedzenia, aby spomalili šírenie koronavírusu, ázijské štáty ponúkajú veľa ponaučení.

Koronavírus

  • 1521 (+1) nakazených | 1356 (+18) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 170995 testov (+3433) – stav k 29.5.
  • za štvrtok nepribudol ani jeden nový prípad, kĺzavý medián je na hodnote 0
  • 3. júna otvoria všetky vnútorné športoviská a začne sa s uvoľňovaním opatrení v DSS
  • od stredy je možné ísť do 8 krajín bez povinnosti karantény pri návrate do 48 hodín

Komentáre

Teraz najčítanejšie