Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Prvé masívnejšie testovanie a máme rekord v počte zistených prípadov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Vláda rieši zdravie a ekonomiku, ale ešte nevieme, z čoho to zaplatí. 2. Sudcovia sa zobudili a zareagovali na Búrku. 3. Prokuratúra po tri a pol roku zistila, že Grendel je nevinný.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Z čoho to štát zaplatí? 

Ako to už v posledných dňoch býva, aj piatkový Newsfilter sa začína informáciami z predchádzajúceho dňa. Vo štvrtok počet testovaných dosiahol číslo 972, čo je asi dvaapolnásobok priemeru predchádzajúcich dní. Tomu zodpovedal aj počet novoobjavených prípadov – 43. Po troch týždňoch od prvého prípadu sa tak potvrdzuje dnes už banálne konštatovanie, že čím viac testov, tým viac nových prípadov.

Vďaka za obrovské zrýchlenie patrí novej vláde. Dúfajme, že premiérov cieľ, ktorým je denný priemer tri aj viac tisíc testov pre skôr starších ľudí s príznakmi i pre tých, čo prišli s chorými do kontaktu, sa podarí splniť čo najskôr. Napokon, ako povedal, vláda rokuje o dodávke 70-tisíc ďalších testov, tak by sa to mohlo podariť.

Ďalším dôležitým opatrením sa má v priebehu niekoľkých dní stať mobilná aplikácia, ktorá by mohla varovať ľudí pred hrozbou nákazy.

Podľa článku Mira Kerna bude systém spočívať na dvoch pilieroch. Prvým bude akýsi varovný systém pre obyvateľov, druhým pilierom by malo byť vytvorenie elektronických máp pre hygienikov, ktoré postavia na anonymných dátach od telekomunikačných operátorov. Ešte však nie je jasné, či pôjde o dobrovoľnú aplikáciu, čo by znížilo jej účinnosť.

Uzavretá osada. Žiaľ, objavili sa aj horšie správy. Jedna osoba v rizikovom veku s koronavírusom je v ohrození života. A do karantény sa dostala celá osada Háj na okraji Gelnice.

Dôvodom uzavretia je, že jeden človek z osady, ktorý sa vrátil nedávno z Veľkej Británie, prestal dodržiavať povinnú dvojtýždňovú karanténu. Rizikový faktor nákazy je pritom v osadách až 20, čo znamená, že od jedného nakazeného sa môže nakaziť 20 ľudí. Hoci známky choroby zatiaľ nejaví nik, osadu momentálne monitoruje mestská polícia.

Beblavý varuje. Popritom čoraz naliehavejšie začínajú pôsobiť ekonomické problémy. Podľa premiéra spôsobuje koronavírus škody 70 miliónov eur denne. A koalícia začala rokovať o opatreniach, ktoré by mali zabrániť najhoršiemu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie