Denník N

Zobudil sa. Holandský futbalista prekonal kómu aj predpovede lekárov

Foto - ajax.nl
Foto – ajax.nl

Sú to takmer tri roky, čo sa na ihrisku v tieni rakúskych Álp stretli v rámci letnej prípravy na nadchádzajúcu sezónu Ajax Amsterdam a Werder Brémy.

Pre vtedy dvadsaťročného hráča Ajaxu Abdelhaka Nouriho sa priateľský zápas pod ostrým slnkom v sekunde zmenil na boj o život.

Holanďanovi s marockými koreňmi sa priamo na ihrisku zastavilo srdce a skolaboval. Tímový lekár Don de Winter k nemu rýchlo pribehol, ale vzápätí zaváhal.

V rozpore so smernicami Európskej futbalovej asociácie začal Nouriho oživovať príliš neskoro. Napriek tomu mladý hráč prežil. Zaplatil však privysokú daň.

Všetko mohlo byť inak

Utrpel trvalé poškodenie mozgu, ktoré ho uvrhlo do viac než ročnej kómy. Hoci sa v auguste 2018 prebral, nedokázal sa hýbať ani rozprávať.

„Jeho fyzická kondícia sa stále zhoršuje, pretože sa nehýbe. Väčšinu času leží v posteli a nedokáže sám hýbať telom. Iba hlavou,“ citoval vtedy holandský NOS hráčovho brata Abderrahima Nouriho.

Lekári nedávali mladému talentu veľkú šancu, tvrdili, že Nouriho stav sa už nezlepší. Po trpkej diagnóze pripustil vinu aj samotný klub, lekára de Wintera okamžite prepustili.

„Mali sme skôr použiť defibrilátor. Abdelhak z toho mohol vyjsť aj lepšie, hoci to nie je isté. Uvedomujeme si našu zodpovednosť a vinu,“ reprodukoval vyhlásenie výkonného riaditeľa klubu Edwina van der Sara portál Goal.

Teraz je však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie