Denník N

V šatni kašleme a kýchame, ale iba pre zábavu. V Bielorusku naďalej hrajú futbal aj s divákmi

Bieloruskú ligu vysielajú už aj v zahraničí. Foto - TASR/AP (AP Photo/Sergei Grits)
Bieloruskú ligu vysielajú už aj v zahraničí. Foto – TASR/AP (AP Photo/Sergei Grits)

Zatiaľ čo vo väčšine krajín sa vzhľadom na koronavírus futbalové ligy prerušili, Bielorusko ako jediný člen UEFA v najvyššej súťaži pokračuje. Do piatkového poobedia v Bielorusku evidovali menej ako sto prípadov nákazy a miestni politici hovoria o víruse ako o „psychóze“.

Na prvý zápas sezóny obhajcu titulu Dinama Brest prišlo takmer 4-tisíc ľudí.

Bieloruský futbalový zväz dokonca pozýval divákov na Superpohár žien v Minsku, pričom lístky rozdával zadarmo. Najväčšia hviezda bieloruského futbalu Alexander Hleb, bývalý záložník Arsenalu a Barcelony, povedal, že koronavírus v Bielorusku „nikoho nezaujíma“.

Sám Hleb sa s rodinou izoloval, ale v rozhovoroch pre zahraničné médiá dával otvorene najavo svoj skepticizmus: „Je veľmi náročné vysvetliť to. Všetky ligy sú ukončené, ale u nás to nikto nepovažuje za problém. Prečo? Neviem,“ cituje ho The Sun.

Traktory a vodka

Futbaloví fanatici z celého sveta teda v posledných dňoch sledovali priame prenosy z bieloruskej ligy.

„Všetci sa teraz pozerajú na bieloruskú ligu. Keď kedysi sezónu zatvorila NHL, veľa hokejistov prišlo hrať do Ruska. Možno by teraz mohli Lionel Messi a Cristiano Ronaldo prísť do bieloruskej ligy,“ žartoval Alexander Hleb.

Situácia v bieloruskom futbale je úzko prepojená s politikou. Alexander Lukašenko, mnohými opisovaný ako posledný európsky diktátor, otvorene kritizoval opatrenia v ostatných európskych štátoch, napríklad uzatváranie hraníc. Na boj s koronavírusom odporučil „traktorovú terapiu“.

„Ľudia pracujú s traktormi, nikto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie