Denník N

Dekameron 2020: Utorok 12

Ilustrácia – Vizár
Ilustrácia – Vizár

Čas v samoobsluhe za mrežou pokročil. Únava si vypýtala svoju daň. Skraty a zvraty vo vývoji postáv však nie sú len jej dielom. Dnes píše Ľubo Dobrovoda.

– Tak toto né, toto si tu zvykat nebudeme, – buchol Kapénka do regála tak silno, až so všetkými trhlo, – to, že si sem-tam néčo zebereme zajest alebo vypit je v porádečku, ale počúvajte, kradnút si tu medzi sebou, to je svinstvo, keré by som musel potrestat.

– No dovoľte, – ozvala sa Helena nesúhlasne, – ako to s nami hovoríte? Kto si myslíte, že ste?

– No, ja myslím, že už veľmi presne vieme, kto je tento pán! – pozrie sa na Kapénku Zlatica. – Aspoň ja to viem určite.

– Áno, takže to asi aj víš, že mám ako právnik štátnu skúšku z kriminológie! Víš to, moja milá?

Zlatica sa na Kapénku zamyslene pozrie a neodpovedá.

– Nevíš! – zahuláka dedo víťazoslávne – Ale já vím! Takže navalte sem tú krabicu a moje pero, inak budem zlý!

– No oné,  ja som chcela, aby sa niečo dialo, aby ste si akože mysleli, že je tu medzi nami nejaký zlodej a možno aj vrah, tak ako v Kocke. Ja mám strašne rada horory, – povedala slečna z pokladne a vytiahla škatuľu spod pultu. Ale vy ste sa vôbec nezľakli, to nie je žiadna hra!

– Tak vy by ste slečna chceli zlodejov a vrahov, no ja myslím, že niektorí by nám mohli porozprávať také horory a pravdivé, že by sa za ne nemusel  hanbiť, ani Hitchcock – pozrie sa Kamil na Kapénku, – je tak, pán doktor? – opýta sa posmešne.

– Hm, – povie Kapénka a bleskovo priskočí ku Kamilovi. – Zlodeja už máme, a keď mi hned nevrátiš moje pero, možno budem aj vrah! – strčí Kamilovi ruku do náprsného vrecka a vyberie svoje pero.

– Ako ste to vedeli? – zalapá po dychu Helena.

– Kuknite  sa, – zachechce sa starec triumfálne, – perečko nám totiž v zlodejských rukách plakalo za púvodným majiteľom, – a otrčí Kamilovu modrú dlaň smerom k skupine.

– Ja… ja som to musel urobiť, – kokce Kamil prerývane, – vy ste bonzák a všetko si píšete, to sa medzi slušnými ľuďmi nerobí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekameron 2020

Sedem slovenských spisovateľov v čase koronavírusu voľne nadväzuje na Boccacciov Dekameron. Silvester Lavrík, Daniela Kapitáňová, Márius Kopcsay, Verona Šikulová, Ľubo Dobrovoda, Karol D. Horváth a Vlado Janček píšu príbeh ľudí uväznených v predajni potravín počas epidémie.

Kultúra

Teraz najčítanejšie