Denník N

Marec, poberaj sa, rúško, alebo kam nechodí slnko, chodí lekár

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Aj dobre mienené opatrenia môžu byť škodlivé, platí to aj o nariadení nosiť rúško vždy a všade. Treba si priznať omyl a opatrenie zmeniť.

Autor je lekár

Žijeme v neobvyklej dobe, a preto prijímame neobvyklé opatrenia a riešenia. Úprimne verím, že všetci kompetentní na celom svete robia všetko pre to, aby ochránili svoje krajiny od nepredstaviteľných následkov súčasnej pandémie.

Zdá sa, že na Slovensku sa zatiaľ darí úspešne udržať nízke počty infikovaných a chorých na aktuálny koronavírus. Všetci sme sa postupne stali odborníkmi na zabránenie šírenia vírusu a o ničom inom sa dnes medzi ľuďmi prakticky ani nehovorí.

Vláda prijala v dobrom úmysle opatrenia, ktoré majú obyvateľov uchrániť. Je pritom zaujímavé sledovať, že každý štát prijíma iné opatrenia a aj v každej krajine inak epidémia prebieha. Po jej odznení sa preto bude ešte dlho hodnotiť, ktoré opatrenia boli správne, ktoré diskutabilné a ktoré boli škodlivé.

Mám plné pochopenie pre ľudské konanie, ktoré niekedy aj v dobrom úmysle urobí zlé rozhodnutie. Veď aj zlé rozhodnutie je rozhodnutie. Ak si však zlé rozhodnutie uvedomíme, je čestné si to priznať a snažiť sa o nápravu. Veľmi držím palce vláde, krízovému štábu, ministrovi zdravotníctva, hygienikom, epidemiológom, aby sme dobrými rozhodnutiami ochránili zdravie ľudí žijúcich na Slovensku. Lenže ani v čase epidémie by sa nemali prijať opatrenia, ktoré môžu zdravotný stav, naopak, zhoršiť.

Takým nariadením je jednoznačne povinnosť nosiť vždy a všade rúško. Slovensko sa stalo krajinou rúšok. Okrem nás len Česká republika. Žiadna iná krajina na svete neprepadla tomuto falošnému pocitu bezpečia. Žiadni svetoví politici tak urputne nenosia

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie