Denník N

Čo sa musí stať, aby konečne platilo „padni, komu padni“

Monika Jankovská. Foto N - Tomáš Benedikovič
Monika Jankovská. Foto N – Tomáš Benedikovič

V kľúčových funkciách musia byť najlepší odborníci, ale na Slovensku to takto nefunguje.

Autor je sudca Okresného súdu Michalovce, bývalý prokurátor

Nevyhnutným predpokladom právneho štátu je trojdelenie moci, a to moci zákonodarnej, výkonnej a súdnej. Nevyhnutným predpokladom zabezpečenia spravodlivosti v každom štáte je popri zákonodarnej moci (ktorá prijíma zákony) riadne fungovanie polície ako súčasti výkonnej moci, a súdov ako súčasti súdnej moci.

Osobitnou, ale veľmi dôležitou, akousi nepísanou štvrtou mocou v našom štáte je prokuratúra, ktorú si mnohí zamieňajú s mocou súdnou. Aby na Slovensku riadne fungovala spravodlivosť, nestačí len očista justície.

Buďme k nej aspoň trošku spravodliví a povedzme nahlas, že tak ako na Slovensku nefunguje riadne súdnictvo, nefungujú ani polícia a prokuratúra. Pritom sú to všetko dôležité orgány na zabezpečenie spravodlivosti. Ak nefunguje jedna z nich, nemôže v štáte riadne fungovať spravodlivosť. Ak nefungujú všetky tri, tak už je to pre štát veľmi zlé. Prečo? Ak niekto spácha nejaký trestný čin, tak nie je možné ho obžalovať (obžalobu podáva prokurátor) bez toho, aby polícia začala trestné stíhanie a páchateľa obvinila. Ak polícia obvinila páchateľa, nie je ho možné súdiť bez toho, aby naňho prokurátor podal súdu obžalobu. Z toho je zrejmé, aké dôležité je postavenie polície a prokuratúry. Bez nich nie je možné odsúdiť nikoho. Práve tieto štátne orgány na začiatku rozhodnú, či vôbec niekoho obvinia, a následne, či ho posunú pred súd.

Ak má vládnuca strana, respektíve vládnuce strany záujem o spravodlivosť pre všetkých, tak je dôležité vymenovať do dôležitých funkcií tých najlepších odborníkov. Nie takých, ktorí sa stanú odborníkmi len na základe toho, že ich nominovala politická moc, ale skutočných odborníkov.

Funguje takýto výber na Slovensku? Som presvedčený, že nie. Prečo je to tak? Lebo politika! Lebo vládna moc! Vládna moc chce mať všade „svojich“ ľudí. Politici chcú mať pod palcom aj políciu, aj prokuratúru, aj súdnictvo. Hoci ide o nezávislé a apolitické štátne orgány. Prečo? Aby prostredníctvom nich mohli kryť „našich“ ľudí. Akoby už vopred počítali s tým, že sa bude zneužívať moc. Prečo bol taký boj o generálneho prokurátora, o policajného prezidenta, predsedu súdnej rady? Prečo je taký boj o predsedu Najvyššieho súdu?

Nechcem obhajovať naše súdnictvo, pretože po zverejnení rôznych správ z mobilných telefónov, zadržaní sudcov, článkoch o rôznych kauzách atď. sa to ani nedá, ale akoby za všetko zlé v súvislosti s mnohými kauzami mohli len súdy. Súdy však nemôžu za to, že nejaký vysokopostavený prokurátor má údajne skóre pridelených vecí a počtu podaných obžalôb približne 63:0 (do volieb sa možno číslo zvýšilo), že nejaký prokurátor nepodá obžalobu, ani keby obvinený kričal, že chce ísť pred súd. Možno by aj chcel, ale čo s tým, ak pokyny od vyššej moci sú iné. Možno by aj vyšetrovateľ chcel niekoho stíhať, ale čo ak pokyny z Nitry sú iné.

A keď už sa nejaká vec dostane až pred súd, lebo je predsa veľa aj slušných policajtov a prokurátorov, tak až tam potom môže zasiahnuť takzvané K-komando prostredníctvom svojich na rovnakej vlne spravodlivosti naladených mobilných telefónov. Telefóny to istia a mnohí od radosti skáču.

Nechceli by ste nejaký apartmán v Amerike, byt za 600-tisíc pod hradom, dva byty v centre Bratislavy za približne 200-tisíc? Nechceli by ste zdediť okolo 300-tisíc, dostať ako darček knihu a v nej 20-tisíc, bývať vo vile v centre Bratislavy alebo v Rakúsku a voziť sa na drahých autách, mať ako vysokopostavený prokurátor kamaráta, ktorý vám odkladá nejaké drobné na dôchodok? Ale v ponuke od „našich“ ľudí sú aj ďalšie možnosti.

Všetko je možné. Len slovo spravodlivosť musí byť pre vás cudzím pojmom a ráno sa nemôžete pozerať do zrkadla. V tom prípade môžete byť „náš“ človek, ktorý má všetky odborné predpoklady na rozhodovanie v prípadoch „našich“ ľudí.

A keď už pod obrovským tlakom verejnosti musia obetovať spravodlivosti nejakých „našich“ ľudí, tak potom tieto zrnká v mori vydávame za dôkaz, že na Slovensku platí „padni, komu padni“.

Bohužiaľ, neplatí. A tí hore to veľmi dobre vedia. A ani platiť nebude, pokiaľ neprídu rázne zmeny. Zmeny na polícii, na prokuratúre, v súdnictve. Treba však mať na pamäti, že nie vždy je potrebné len meniť zákony. Niekedy stačí len odseknúť chápadlá chobotnice. Chápadlá, ktorými ochromila políciu, prokuratúru a súdnictvo. Nevyhnutnosťou je, samozrejme, aj výmena tých, ktorí si s touto chobotnicou podávali ruky. A nielen výmena.

To je prvý predpoklad toho, aby na Slovensku začalo skutočne platiť „padni, komu padni“. Bez výnimky pre „našich“ ľudí. Spravodlivosť takýchto ľudí nepozná!

Komentáre

Teraz najčítanejšie