Denník N

Krotenie korony: Aká obludná je táto obluda?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Zverejňované čísla nereprezentujú iba (nepresný) pandemiologický obraz korony, ale odrážajú aj náš zápas s ňou. Konáme, a tým meníme povahu problému. 

Autorka je sociologička, Sociologický ústav SAV

Zápas s koronavírusom je bojom na viacerých frontoch naraz. Riešime samotný vírus, dôsledky jeho pôsobenia, naše intervenčné konanie a nakoniec aj (želané i neželané, zamýšľané i nezamýšľané) dôsledky nášho konania.

Guvernér štátu New York A. Cuomo vo svojom krízovo-motivačnom príhovore povedal: „Toto je iná beštia, s ktorou máme dočinenia. Je to neviditeľná beštia. Je to zákerná beštia.“ Zároveň  zdôraznil, že „je to historický moment. Bude to jeden z tých momentov, o ktorých sa bude písať a rozprávať po niekoľko generácií“.

Koronavírus je už teraz celebritou Google Search a v blízkom období iste dosiahne prvenstvo aj na Google Scholar. Celé ďalšie roky a asi aj dekády budeme postupne skladať mozaiku poznania toho, s čím vlastne máme (alebo, dúfajme, sme mali) dočinenia.

Konať musíme hneď teraz

Zisťovať, analyzovať a konať však musíme aj hneď teraz. Musíme (roz)poznávať koronu, mechanizmy jej šírenia a pôsobenia, ako aj dosahy jej vyčíňania. Práca je to vskutku náročná, chvatná, sprostredkovaná, podkopávajúca samu seba a hlboko interpretatívna.

Po prvé, korona je s najväčšou pravdepodobnosťou evolučne uschopnená byť obratným partnerom v naháňačke, skrývačke a vzájomnom lapaní. My chytáme ju a ona chytá nás. Vie prejsť okolo neviditeľná (predpríznakové a bezpríznakové šírenie), vie sa vraj zatajiť v teste (možné falošne negatívne testovanie u bezpríznakových pacientov) a dá sa očakávať, že zapojí aj podlý ťah mutačnej metamorfózy. Čas ukáže, kto koho zajme a zlomí. Či ona nás alebo my ju.

Po druhé, nie je nám dostupná priamo, ale len sprostredkovane – vo výsledkoch testov, v príznakoch, úmrtiach. Evidujeme, rátame, skladáme tabuľky a grafy, porovnávame, modelujeme. Vytvárame reprezentácie korony, ktorým rozumieme a vieme s nimi (vedecky či prakticky) narábať, ktoré dokážeme použiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie