Denník N

Rusku a Číne chýba základný liek proti koronavírusu: hovoriť ľuďom pravdu

Foto - Jakub Goda
Foto – Jakub Goda

Bojím sa, že koronavírus bude lekciu o tom, že dezinformácie zabíjajú, vyučovať nekompromisným spôsobom.

Autor je publicista, pracuje v reklame

Jeden z aktuálne najväčších fórov na svete je ten o tom, že Rusko a Čína by mali byť hrdinami a víťazmi v tomto celosvetovom koronaprúseri. Obávam sa, že brať to vážne je prejavom iného nebezpečného vírusu, ktorý sa tu posledné roky rýchlo šíri: mimóza, ktorá vyplachuje mozog.

Pritom vo vzťahu k tejto kríze vychádza jednoduché globálne pravidlo: primárne nejde o ideológiu režimu ani o mieru demokratickosti, ani o to, či je európsky alebo ázijský. Koronavírus majú šancu najlepšie zvládať tie vlády, ktoré hovoria ľuďom pravdu, konajú rýchlo a počúvajú tých, ktorí veci rozumejú.

A keďže niektoré režimy sprosto klamú, stav sa nedá pri každej krajine analyzovať na základe oficiálnych štatistík.

Mokrý trh vo Wu-chane patrí medzi najväčšie trhy s morskými plodmi v Číne, ale reálne sa tam predáva všetko. Reportáže novinárov, ale aj množstvo internetových videí priamo z miesta ukazujú zúfalú hygienu, stánky natlačené husto vedľa seba, mŕtve zvieratá vedľa živých, odpad sa ukladá na mokrých podlahách. Hygienické kontroly sa buď nekonajú, alebo sa riešia úplatkami.

Mokrý trh sa to volá preto, lebo vyšplechnutá voda sa na zemi mieša s krvou, prípadne s exkrementmi a s odpadom. Tieto trhy sú najplnšie práve v období pred Čínskym novým rokom a v týchto podmienkach sa vírus nekontrolovateľne šíril niekoľko týždňov.

Čínskych lekárov, ktorí už koncom decembra upozorňovali na šírenie vírusu, autority obvinili a trestali za „šírenie fám“. Čínske úrady nariadili, aby sa nezverejňovali žiadne informácie týkajúce sa choroby. Celé týždne vedome klamali a popierali prenos z človeka na človeka, kým sa vírus nerušene šíril do celého sveta.

Čínsky režim má dnes pritom tú drzosť vyhlasovať sa za víťaza a vzor v boji proti koronavírusu, obchodné dodávky so zdravotníckym materiálom ich štátna propaganda prezentuje ako štedrú pomoc a mnohí politici a médiá im to berú. Nezávislé čínske médiá však píšu o tom, že tak ako režim klamal predtým, je pravdepodobné, že klame aj teraz. Publikujú fotky spred wuchanských krematórií, pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie