Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Spresnená prognóza vraví, že v júli a auguste nebudeme pri mori a na horách, ale u lekárov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Nastávajúce leto sa nám nebude páčiť. 2. Matovič už nečelí len koronavírusu, ale aj Smeru. 3. Fica odteraz môže strážiť Bonul.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Na Slovensku je podľa čerstvých údajov 363 chorých na COVID-19. V pondelok pribudlo 27 nových prípadov. Deväť z nich sú ľudia starší ako 60 rokov. Pravdepodobne máme prvú oficiálne potvrdenú obeť, ktorou je muž z Bojníc. Vyliečil sa tretí pacient, ide o 39-ročného muža.

1. Nastávajúce leto sa nám nebude páčiť

Štátny inštitút zdravotnej politiky prišiel so spresneným modelom šírenia epidémie na Slovensku. V prvom odhade spred dvoch týždňov to lietalo státisícmi až miliónmi chorých, tisícmi ľudí v kritickom stave a, samozrejme, množstvom mŕtvych. Čerstvá prognóza vyzerá menej dramaticky, ale kto ešte dúfa v tradičný spôsob trávenia nadchádzajúceho leta, bude stále ťažko sklamaný.

Dobrá správa je, že štátni analytici svoj model spresňujú, tak ako sľúbili. Vrchol epidémie nás teraz podľa nich čaká na prelome júna a júla, keď by mohlo byť nakazených až 170-tisíc ľudí. Potom ich bude veľmi pozvoľne ubúdať celé mesiace. 170-tisíc je veľa, ale oveľa menej ako od pol milióna do takmer dva a pol milióna, ako predpovedali naposledy.

Povzbudivé je aj to, že analytici aj ich čísla potvrdzujú, že drastické opatrenia na Slovensku fungujú a šírenie choroby účinne spomaľujú. Krivka vývoja chorobnosti u nás je vďaka tomu zatiaľ lepšia ako vo väčšine iných krajín a taliansky scenár sa nám vyhýba.

Veľmi potešujúca je aj predpoveď, že máme dobrú šancu vrchol pandémie zvládnuť aj v našich nemocniciach. Pod podmienkou, že v najbližších týždňoch zvýšime ich kapacity a zdvojnásobíme počet pľúcnych ventilátorov.

Úplne najlepšia správa je, že analytici vedome počítali s horšími okolnosťami a aj táto predpoveď sa môže ukázať ako príliš pesimistická. Ďalšia príde začiatkom apríla a nedá sa vylúčiť, že bude znova omnoho prívetivejšia.

Toľko dobré správy, teraz tie zlé

Nič z napísaného neznamená, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie