Denník N

Lekár, ktorý sa stará o ťažkých pacientov s COVID-19: Liečba je veľmi komplikovaná, manuál na ňu neexistuje

Anestéziológ Jordan Bogdanov. Foto - archív J. B.
Anestéziológ Jordan Bogdanov. Foto – archív J. B.

Anestéziológ Jordan Bogdanov, ktorý žil a pracoval v Bratislave a teraz vedie oddelenie ARO v Bavorsku, hovorí, ako prebieha liečba pacientov s COVID-19 a ako sa prejavuje choroba v štádiu, keď za pacienta musia dýchať prístroje.

Špecialista na anestéziológiu a intenzívnu medicínu Jordan Bogdanov (45) vyrastal v Bratislave, no teraz sa Bavorsku stará o ťažkých pacientov s COVID-19, ktorých sa snažia zachrániť pomocou umelej pľúcnej ventilácie. Bavorsko má už viac ako 15-tisíc nakazených a v tejto 12-miliónovej spolkovej krajine viac ako 190 ľudí na túto chorobu zomrelo. Ide o jednu z najmenších úmrtností na svete, a to aj vďaka pripravenosti a kvalite nemeckého zdravotníctva.

Bogdanov chodil na gymnázium v Bratislave, za lekára vyštudoval v Bulharsku a potom pracoval v univerzitnej nemocnici v Ružinove. Dnes vedie anestéziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO) v nemocnici v bavorskom meste Weilheim in Oberbayern neďaleko Mníchova.

V rozhovore sa dozviete:

 • aké to je liečiť pacienta s koronavírusom so zlyhávaním pľúc a na ventilácii,
 • ako sa dá nastaviť liečba choroby, ktorá je v Európe len niekoľko týždňov,
 • aké má skúsenosti s experimentálnymi liekmi, od ktorých sa čakajú zázraky,
 • čo by poradil slovenským lekárom.

Aké opatrenia proti šíreniu nákazy sú teraz v Bavorsku?

Platí tu obmedzenie vychádzania – znamená to, že môžete chodiť do práce, do obchodu na nákup. K lekárovi by ste mali ísť len po predbežnej dohode a ak to naozaj potrebujete, péenky si ľudia vybavujú telefonicky. Je možné chodiť von so psom či absolvovať krátke vychádzky s ľuďmi, s ktorými žijete v spoločnej domácnosti. Nemali by ste sa však stretávať s inými ľuďmi a musíte dodržiavať odstup.

Je v Bavorsku povinné nosenie rúšok?

Nie. Ani rúšok a ani iných ochranných prostriedkov.

Kontroluje polícia dodržiavanie obmedzenia pohybu?

Až do posledného víkendu to veľmi nerobila. Cez víkend však bolo veľmi pekné počasie, a tak boli pri vychytených odpočinkových miestach, akými sú jazerá a viaceré miesta v horách, plné parkoviská. Polícia preto začala kontrolovať ľudí a neodôvodnené výlety, hlavne väčších skupín, začala aj pokutovať.

O Nemcoch sa vraví, že dodržiavajú pravidlá a sú disciplinovaní. Prijímajú obyvatelia Bavorska tieto opatrenia alebo skôr protestujú?

V Nemecku sú tri skupiny ľudí. Tá zďaleka najväčšia sa oficiálnymi odporúčaniami či nariadeniami riadi. Je tu malá skupina, ktorá je hysterická, nech sa deje, čo sa deje, a tej tretej je, nech sa deje čokoľvek, všetko jedno. Tie opatrenia sú namierené proti skupine číslo tri, aby sa nestretávala. Jedným z obmedzení je zatvorenie reštaurácií a všetko tu už funguje na donáškovom princípe.

Ako fungujú obchody?

Sú otvorené rovnako ako pred nákazou a dokonca sa uvažovalo nad tým, že sa predĺžia otváracie hodiny, aby sa prítomnosť zákazníkov čo najviac roztiahla v čase. Neprešlo to kvôli protiargumentu, že budú možnej nákaze viac vystavení zamestnanci obchodov.

V Bavorsku nie je povinné nosenie rúšok. Malo alebo nemalo by to podľa vás ako lekára byť povinné?

To je ťažká otázka. Dať si len tak niečo na tvár, ako to vidíme v iných krajinách, úplne problém nerieši, hoci to nejaký zmysel určite má. Môže to zabrániť bezhlavému šíreniu vírusu. Tu sa to však chápe tak, že keď chcete, aby všetci nosili rúška, musíte ich všetkým aj zabezpečiť a nie od nich chcieť, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • 1513 (+2) nakazených | 1322 (+15) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 160523 testov (+1464) – stav k 25.5.
 • kĺzavý medián je na hodnote 1
 • do ôsmich krajín budú môcť Slováci ísť od stredy bez karantény na 48 hodín
 • všetky vnútorné športoviská budú otvorené až od 3. júna
 • v lete podľa Matoviča zrejme bude možné cestovať aj do zahraničia
 • so zákazom nedeľného predaja súhlasia takmer tri štvrtiny ľudí
 • Brazília prvýkrát prevýšila USA v dennej bilancii úmrtí

Slovensko

Teraz najčítanejšie