Denník N

Prečo pretrváva sexizmus? Lebo si ho v sebe nosí takmer každý a každá z nás

Ilustračné foto - Flickr
Ilustračné foto – Flickr

V novej štúdii sa objavil jeden zarážajúci moment. A tým je podiel žien, ktoré sú zaujaté voči ženám.

Niektoré médiá opisovali výsledky štúdie Rozvojového programu OSN (UNDP) nazvanej Index rodových sociálnych noriem ako „šokujúce“, iné to videli tak, že konečne máme dôkaz, aký hlboko zažratý je sexizmus v našej spoločnosti. Objavili sa aj prirovnania k rasizmu, lebo ani ten, zdá sa, podobne ako sexizmus, nikdy úplne nevymizne.

Štúdia sa robila v 75 krajinách sveta (Slovensko jej súčasťou nebolo), v ktorých žije dohromady 80 percent svetovej populácie, a skúmala, ako sa predpojatosť voči ženám prejavuje v oblastiach ako politika, ekonomika, vzdelávanie, násilie a reprodukčné práva. Vyplynulo z nej, že predsudky voči ženám má 90 percent populácie, muži (91 percent) o niečo viac ako ženy (86 percent). Len v šiestich krajinách zo skúmanej skupiny bola voči ženám predpojatá menej ako polovica obyvateľstva. Boli to Andorra, Austrália, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko a Švédsko.

Takmer polovica ľudí si myslí, že muži sú lepší politickí lídri ako ženy, viac ako 40 percent zase to, že sú lepší v biznise, temer 30 percent ľudí považuje za akceptovateľné, ak muž bije ženu, a 25 percent súhlasí s tým, že univerzitné vzdelanie je dôležitejšie pre mužov ako ženy.

Zmeny, ktoré bolia

Hoci rozdiely medzi krajinami sú významné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie