Sú za zlým obrazom justície naozaj len novinári a časť politikov?

Autor je bývalý člen Súdnej rady SR
19. januára 2011 vláda nominovala Ľudmilu Babjakovú, Alexandra Bröstla a mňa do Súdnej rady SR. Dovtedy tam vládol démon súhlasu s praktikami a názormi vtedajšieho predsedu Štefana Harabina. Ako členovia súdnej rady sme priniesli iný pohľad na fungovanie súdnictva, obhajovali sme elementárnu slušnosť, otvorenosť a transparentnosť justície. „Odmenou“ nám boli pravidelné osočovania a osobné invektívy od predsedu súdnej rady. Ten totiž opakovane tvrdil, že v súdnictve je všetko v poriadku. Za zlý obraz justície mohli novinári, mimovládne organizácie a niektorí politici.
Po voľbách v roku 2012 a vytvorení jednofarebnej vlády Smeru minister spravodlivosti Tomáš Borec podal návrh na naše odvolanie a namiesto nás navrhol vymenovať Evu Fulcovú, Jaroslava Chleboviča a Ľuboša Sádovského. Kabinet Roberta Fica jeho návrh odobril a nových členov vymenoval do funkcií dňom 27. septembra 2012.
Na základe slobodných volieb dostala strana Smer mandát uskutočniť zmeny v spoločnosti na svoj obraz, a tak ho menila aj v oblasti súdnictva. Zostavila jednofarebnú vládu a hodnotovo si vybrala kandidátov, ktorí spĺňali jej predstavy fungovania súdnictva. Rešpektovali sme toto právo vlády vyplývajúce z ústavy a nepodávali sme žiadne sťažnosti na Ústavný súd. Túto udalosť spomínam v súvislosti so zmenami v súčasnej súdnej rade, o ktorých niektorí sudcovia hovoria, že nemajú obdoby.
Oddelenie funkcií pred prezidentskými voľbami
Vrátim sa ešte krátko do minulosti. Prišiel rok 2014 a vtedajšia výkonná moc spolu so zákonodarnou mocou zásadne zasiahli do fungovania súdnej rady. Štefan Harabin totiž svojou uzurpáciou a zneužívaním moci v justícii začal prekážať samotnému predsedovi Smeru, ktorý mal prezidentské ambície.
Aby sa Robert Fico vyhol v prezidentských debatách nepríjemným otázkam o stave justície, tak vláda a parlament začali konať. Navrhli