Denník N

Šéfka liekovej agentúry: Vieme, čo používať pri koronavíruse. Hneď ako by som povedala názov, skúpilo by sa aj to málo, čo máme

Zuzana Baťová. Foto - archív Z.B.
Zuzana Baťová. Foto – archív Z.B.

Zuzana Baťová je šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Ľudia si podľa nej vybavujú recepty na lieky, ktoré sa používajú pri liečení koronavírusu. Je preto ťažké udržať zásoby.

V Česku dostal prvý pacient experimentálny liek remdesivir. Liek vyrábajú v Spojených štátoch a zatiaľ ešte nie je registrovaný, ale vkladajú sa do neho veľké nádeje vo veci liečby COVID-19. Ako tento liek funguje? 

Remdesivir je nedávno objavená a veľmi nádejná molekula. Funguje alebo by mohla fungovať ako nádejný antivírusový liek proti pomerne veľkej škále RNA vírusov. Vieme, že koronavírus patrí do skupiny RNA vírusov. Tento vírus je častica s bielkovinovým obalom, v ktorého vnútri sa nachádza ribonukleová kyselina.

O remdesivire je známe, že v experimentálnych, ale už aj v klinických štúdiách zaberá na RNA vírusy. Najviac údajov existuje z liečby eboly. Aj táto choroba je spôsobená RNA vírusom, preto sa začalo uvažovať, že by mohol fungovať aj na koronavírus. V princípe je to liečivo, ktoré má potenciál zabrániť, aby sa vírus rozmnožoval.

Takže vírus nezabíja, ale zabraňuje mu rozmnožovať sa ďalej? 

Presne tak. Nezabije ho, ale nemôže sa v organizme rozmnožovať. Ak je organizmus infikovaný, musí si potom s nákazou poradiť sám. To je podobné ako pri antibiotikách – niektoré sú baktericidné – zabíjajú baktérie, iné zas bakteriostatické. Tie bakteriostatické zabránia rozmnožovaniu, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • v sobotu na Slovensku pribudlo 8 prípadov nákazy, v piatok 23
  • svet má nový rekord, za deň zaznamenali 230-tisíc nakazených
  • USA hlásia rekordný nárast nakazených tretíkrát za štyri dni
  • Trump sa vôbec prvýkrát objavil na verejnosti s rúškom
  • Chorvátsko po ďalšom rekordnom náraste sprísňuje opatrenia

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie