Denník N

Čo pozerať v karanténe: Sú svetové, súťažia v Toronte aj v Cannes. Filmy študentov sú oddnes pre vás zadarmo

Gabriela Marcinková vo filme Výlet Daniela Riháka. Foto - VŠMU
Gabriela Marcinková vo filme Výlet Daniela Riháka. Foto – VŠMU

Filmová fakulta sa rozhodla spríjemniť čitateľom Denníka N karanténu balíkom úspešných filmov, ktoré nakrútili študenti.

Slovenský film nie je iba Sviňa a Trhlina. V posledných rokoch žnú vo svete úspechy aj krátke filmy študentov, akurát sa o tom menej hovorí a píše.

Vedeli ste Michal Blaško s Martinom Gondom súťažili v Cannes? Že Martine Buchelovej zobrali film do Toronta?

Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave sa rozhodla vyjsť v ústrety čitateľom v karanténe a sprístupniť na pozretie balík šiestich titulov, s ktorými jej študenti mali úspech na svetových festivaloch v uplynulých rokoch.

Odkazy na videá sú priamo v tomto článku.

  • Výlet (réžia: Daniel Rihák, 2018)
  • Atlantída, 2003 (réžia: Michal Blaško, 2017)
  • Pura Vida (réžia: Martin Gonda, 2018)
  • Magic Moments (réžia: Martina Buchelová, 2016)
  • Betónová doba (réžia: Lucia Kašová, 2018)
  • Poetika Anima (réžia: Kriss Sagan, 2018)

Výlet

Psychotriler o jednom spontánnom výlete mladého páru do Tatier, ktorý sa zmení na nočnú moru a doslova boj o život. Do deja vás vtiahne hneď úvodný hypnotický záber a zvyšok vás nepustí.

Z bezchybného spôsobu budovania napätia cítime, že Daniel Rihák má skúsenosť s nakrúcaním komerčných spotov, toto je však plnokrvná žánrovka, nie reklama.

Do hlavných úloh filmu podľa predlohy Jozefa Kariku obsadil Gabriela Marcinkovú a Mariána Mitaša a predvlani sa s ním dostal do užšieho výberu študentských filmov cien British Academy Film Awards (BAFTA). Pustite si tento trip a možno vás týchto 17 minút presvedčí o tom, že o budúcnosť domáceho žánrového filmu sa nemusíme obávať.

Atlantída, 2003

Tragický príbeh páru ukrajinských migrantov sa odohráva na zelenej východnej hranici v období  tesne pred vstupom Slovenska do schengenského priestoru. Dvaja mladí ľudia na svojej ceste za lepším životom do vysnívaného Nemecka prežívajú dobrodružné situácie.

Absolventský film Michala Blaška vybrali z konkurencie takmer dvoch tisícov iných snímok do sekcie Cinéfonadation prestížneho festivalu v Cannes vyhradenej pre filmy študentov z celého sveta. „Pôsobivá a znepokojujúca dráma,“ napísala kurátorka sekcie.

Príbeh vznikol domyslením fragmentu zo skutočného života. Blaška raz pri listovaní novinami zaujala fotografia mladej Ukrajinky so smutným príbehom. Žena sa ilegálne dostala na Slovensko so svojím vtedajším priateľom, ktorý ju hneď po prechode hraníc predal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra v karanténe

Kultúra

Teraz najčítanejšie