Denník N

Svetový newsfilter: Máme ďalšie signály, že pri čínskom úspechu musíme byť opatrní

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Vo svete už evidujeme viac ako milión potvrdených prípadov koronavírusu. Pandémia potvrdzuje, že aj populisti, ktorí majú radi alternatívne fakty, sa napokon sa musia podvoliť realite a radám expertov.

Ukazuje sa aj to, kto má autoritárske tendencie a kto sa radšej schová pred zodpovednosťou.

V Svetovom newsfiltri tento týždeň píšeme o pochybnostiach, ktoré sa týkajú štatistík z Číny, nezodpovednom správaní diktátora Lukašenka aj o nepríjemných predpovediach z USA.

Ak newsfilter ešte neodoberáte, prihlásiť sa môžete tu.


Ázia: Čínsky pokrok pri koronavíruse spochybňujú aj tajné služby

Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. V Číne sa koronavírusom podľa oficiálnych údajov z piatkového rána nakazilo 82 464 ľudí a 3 326 z nich zomrelo.

V oboch štatistikách krajinu už predbehli iné štáty. Čínu aj preto niektorí považujú za vzor, ako sa dá zvládnuť epidémia nového koronavírusu.

Skutočné čínske čísla však v uplynulých dňoch začalo spochybňovať čoraz viac ľudí.

Čo tvrdia Američania: Americké tajné služby napísali minulý týždeň správu, podľa ktorej Čína zavádzala verejnosť a svet v počte nakazených aj v počte obetí.

Americkí tajní veria, že údaje boli „úmyselne neúplné“. Z toho zrejme vychádza aj Donald Trump, ktorý v stredu povedal, že čínske čísla sa „zdajú byť trochu prikrášlené“.

Čína to odmieta, no niektoré veci už zmenila. Krajina napríklad od 7. februára medzi prípady COVID-19 oficiálne nepočítala pozitívne testovaných ľudí bez príznakov. Ostatné krajiny to robia a odporúča to aj WHO.

Čína k tomu pristúpila až teraz a v stredu do celkového súčtu nakazených pridala prvých vyše 1300 prípadov bez príznakov (otestovaných v minulosti).

Podľa vládnych údajov, ktoré mali k dispozícii hongkonské noviny South China Morning Post, by však takýchto asymptomatických potvrdených pacientov nezarátaných v oficiálnej štatistike mohlo byť do konca februára 43-tisíc. Podľa jednej štúdie definíciu pacienta s COVID-19 v Číne menili sedemkrát.

Pochybnosti o číslach z Číny súvisia aj s tým, že vláda sa epidémiu ešte v začiatkoch snažila ututlať.

Počet mŕtvych: Ešte viac skreslené môžu byť čínske oficiálne údaje o počte obetí COVID-19. Napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie