Ako sa vyrovnať s výpoveďou? Jeden hokejista začal pracovať na stavbe, hovorí psychológ Kuračka

Športový psychológ a mentálny tréner Peter Kuračka radí, ako zvládať izoláciu, ako kompenzovať endorfíny zo športovania a ako zabaviť aktívne deti. V rozhovore sa dočítate:
- život v izolácii má podľa neho aj výhody
- športovci riešia existenčné problémy
- rodičom odporúča kreativitu
Prečo je pre nás také náročné žiť v uzavretom priestore bez pohybu?
Najmä preto, že sme zvyknutí na iný spôsob života. Žijeme sociálne, vytvárame si kontakty, sme vonku, športujeme. Zvyklo si na to naše telo aj myseľ a nie je vôbec jednoduché prepnúť sa na úplne iný režim – psychicky, fyzicky aj sociálne.
Ako dlho môžu takto ľudia žiť, aby výrazne neutrpela ich psychika?
Na túto otázku nedokážem odpovedať, pretože každý jednotlivec to zvláda inak. Niekomu by nerobilo problémy zostať v izolácii aj rok, niekto je po dvoch-troch dňoch bez seba. Čo sa týka spoločnosti, tá funguje na iných princípoch. V takejto situácii sme neboli prakticky ešte nikdy a nie je možné odhadnúť, ako sa bude spoločnosť správať.
Aké riziká so sebou prináša izolácia?
Menej pohybu prináša zdravotné riziká a môže mať za následok zhoršenie dlhodobého zdravotného stavu. Izolácia prináša aj psychické riziká: ak by bola dlhšia, môže spôsobiť rôzne výkyvy nálad aj depresívne stavy. Vnímam aj sociálne riziká. Znamená to, že trochu stratíme schopnosť sociálnych zručností, odvykneme si od spoločenských návykov a budeme mať menšie problémy v nadväzovaní kontaktov. Na druhej strane, izolácia môže priniesť aj svoje výhody.
Aké?