Denník N

Orbánov koronový prevrat

Maďarský premiér ako prvý autokrat v Európskej únii využíva pandémiu ako zámienku na upevnenie svojej moci.

Autor je profesor politológie a práva na Rutgers University.
Sledujte ho na Twitteri @rdanielkelemen

V pondelok 30. marca maďarský parlament na pozadí koronavírusovej pandémie udelil premiérovi Viktorovi Orbánovi „súbor mimoriadnych právomocí“. Premiér teraz môže na neurčito pozastaviť platnosť existujúcich zákonov a pravidiel len na základe vlastného nariadenia. Nedajú sa uskutočniť nové voľby a ľudia, o ktorých sa zistí, že šíria to, čo vláda považuje za „klamstvá“ alebo „skreslené pravdy“, ktoré bránia úsiliu chrániť verejnosť pred pandémiou, môžu byť väznení až päť rokov. Teoreticky by parlament mohol zvrátiť zákon dvojtretinovým hlasovaním, ale nikdy sa tak nestane, pretože v parlamente dominuje Orbánova strana. V praxi bude Orbán vládnuť na základne vlastnej ľubovôle, pokiaľ bude chcieť.

Mnohí pozorovatelia interpretovali tento „splnomocňujúci akt“ ako umieráčik maďarskej demokracii. To však nie je celkom presné, pretože Orbán už dávno maďarskú demokraciu pochoval.

Poprední odborníci na hybridné režimy sa už dávno domnievajú, že Maďarsko ani doteraz nebolo demokraciou, ale skôr „konkurenčným autoritárskym“ režimom alebo „volebnou autokraciou“. Nedávno si to medzinárodné ratingové orgány začali o Maďarsku uvedomovať a znižovať úroveň jeho hodnotenia, čím sa stalo prvým členským štátom Európskej únie, ktorý sa už podľa organizácie Freedom House nepovažuje za slobodnú krajinu ani za plnohodnotnú demokraciu. Takže ak už Maďarsko bolo autokraciou, čo sa tento týždeň zmenilo prijatím „splnomocňujúceho aktu“?

Aj keď je pravda, že Orbán už vládol Maďarsku len s miernymi obmedzeniami, vývoj v tomto týždni predstavuje zásadnú zmenu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie