Denník N

Člen vedenia Združenia sudcov Slovenska: Naša reakcia na podozrivých sudcov bola pomalá

Foto - TASR
Foto – TASR

Marián Sninský je päť rokov členom Združenia sudcov Slovenska. Pôsobí na Krajskom súde v Prešove a je šéfom prešovskej sekcie združenia. V rozhovore hovorí aj o tom, že spoločným záujmom médií, výkonnej aj súdnej moci by malo byť to, či sudca funguje kvalitne, je výkonný a pritom pokorný vo vzťahu k tomu, čo od neho spoločnosť očakáva.

Už je to takmer mesiac, čo polícia obvinila trinástich sudcov. Len nedávno sme sa dozvedeli, čo si o celej kauze myslí najväčšia stavovská organizácia, Združenie sudcov Slovenska (ZSS), ktorého ste členom. Prečo to trvalo tak dlho?

Dôvodom bola vnútorná diskusia medzi členmi združenia. Postupne sa diskusia z celorepublikovej rady presunula aj medzi spontánne reagujúcich členov. Debata vyústila do dvoch názorových prúdov, no na záver sme dospeli ku kompromisu a medializované vyhlásenie vyjadruje jednotný pohľad združenia.

Mnohým mohlo napadnúť, že združenie dlho nereagovalo, pretože nevedelo ako. Predsa len, väčšina z obvinených sudcov sú jeho členmi. Zaznel aj názor, aby ste si chránili „svojich“ sudcov?

Takýto názor ani raz nezaznel. Tá rôznorodosť spočívala skôr v tom, ako čo najpresnejšie naformulovať naše stanovisko k tomu, na čom stojí slovenská justícia. Teda na zabezpečení nezávislého a nestranného výkonu sudcovského rozhodovania, ale aj na zabezpečení podmienok na to, aby sa dôveryhodnosť justície v spoločnosti podstatne zvýšila.

Hovoríte o kompromisnom vyhlásení. No pre mnohých z nás, ktorí sme čítali stanoviská združenia z minulosti, sa nám to najnovšie môže zdať ako revolučné. Je to asi po prvý raz, čo ZSS priznalo korupciu v justícii. Priznalo, že je to problém, ktorý treba riešiť. Vy ho ako vnímate?

Jednoznačne ako pozitívnu skutočnosť. Zopakujem, že mu predchádzala takmer dvojtýždňová, veľmi pestrá diskusia, čo ma teší. Mám pocit, že je to na vynikajúcej ceste, pokiaľ ide o reakcie sudcov na zmenu situácie v spoločnosti. Priam sa vyžaduje otvorenie justície verejnosti a vytvorenie takých záruk, ktoré budú jej dôveryhodnosť v očiach ľudí zvyšovať.

Môžete priblížiť, o aké názorové prúdy v tej diskusii išlo?

To by asi najlepšie priblížil prezident združenia. Nemám prehľad o všetkom. Bol som len jeden z diskutujúcich.

Združenie reagovalo aj v septembri po zaistení mobilov sudcom. Vtedy ste sa ich skôr zastali, výzvy na odstúpenie štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej ste v stanovisku označili za protiústavné. Vy ste s takým postojom súhlasili? 

Ja za výstup združenia považujem to, čo vyšlo z hlavného zhromaždenia združenia. To, čo spomínate, bolo prvotnou reakciou. Vychádzalo zrejme zo šoku z toho, čoho sme boli svedkami. Sám si pamätám, ako ešte pred rokom pani Jankovská

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie