Denník N

Blackout? Iba ak ľudia nedodržiavajú opatrenia, odkazuje na Slovensko španielsky lekár

Španielom vláda odkázala, že treba nosiť rúška. Ilustračné foto - TASR/AP
Španielom vláda odkázala, že treba nosiť rúška. Ilustračné foto – TASR/AP

Popri kríze zdravotníctva prežíva Španielsko aj hospodársku krízu. Pribúda ľudí, ktorí nemajú na nájomné, o prácu prišlo 300-tisíc Španielov.

Vírus sa v tom čase šíril po celej Európe a Ázii, ale autority vo Filadelfii rozhodli, že plánovaný sprievod nezrušia. Prišlo naň 200-tisíc ľudí. Ako napísal Myles Wright v knihe Španielska chrípka, „dvestotisíc ľudí infikujúcich jeden druhého bez toho, aby o tom vedeli“.

O šesť týždňov po sprievode bolo v meste 47-tisíc nakazených a 12-tisíc mŕtvych. Bolo to v roku 1918 a išlo o najväčšiu pandémiu v dovtedajších dejinách.

Oplatilo sa robiť sprievod? Čísla hovoria, že nie. No história sa o sto rokov v Španielsku zopakovala.

„Vyšli sme do ulíc! Pretože rovnosť je sloboda a sloboda je demokracia. PSOE bude vždy bojovať za ženy,“ napísala španielska vládna strana socialistov na Twitteri 8. marca tohto roku. Oslavovali tak Medzinárodný deň žien.

Na pochody vo viacerých španielskych mestách prišli desaťtisíce ľudí. O necelý mesiac na to, podľa aktuálnych čísel zverejnených ministerstvom zdravotníctva v nedeľu na poludnie, krajina hlási 130 759 nakazených a 12 418 mŕtvych.

Na to, že pandémia bola v Španielsku neodvratná a že situáciu treba riešiť rýchlo, hneď od začiatku upozorňoval epidemiológ Oriol Mitja, ktorý sa v minulosti preslávil liekom na tropickú chorobu frambézia.

V rozhovore pre denník El País povedal, že chybou boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Nezaradené, Svet

Teraz najčítanejšie