Denník N

Igor Matovič a telenovela ako politický žáner

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vášne a nekonečné konflikty, bez ktorých sa žiadna úspešná telenovela nezaobíde, sa môžu stať našou politickou budúcnosťou.

Chris Barker je autorom knihy Global Television o masovom úspechu žánru telenovely. Kľúčom k nemu je podľa neho to, že sa sústreďuje na „praveké pocity a vášne s dôrazom na tragické utrpenie“, že je nekonečnou sériou konfliktov a zmierovania a že jej jazyk je bohatý na „silné metafory“.

Keď som v sobotu počúval premiéra Igora Matoviča v rozhlase, uvedomil som si, že sledujem telenovelu. Premiér je autorom scenára a súčasne sám seba obsadil do hlavnej úlohy kladného hrdinu. Oboje mu ide veľmi dobre.

Túto svetovú krízu epických rozmerov je lákavé uchopiť práve cez formát telenovely, lebo aj epidémia prináša tragické utrpenie, vyvoláva v nás strach o život, ktorý je spúšťačom pravekých vášní. A dokonca môže byť táto politická metóda v boji s vírusom úspešná, ako naznačujú prvé dva týždne Matovičovej vlády.

Možno je to len otázka vkusu, ja by som však predsa len radšej sledoval klasickú drámu, ktorej cieľom nie je zaujať masu divákov, ale pomáhať porozumieť životu.

Lopatou po krížoch

K telenovele patria konflikty, potoky sĺz, vášnivý jazyk a silné metafory, preto ma neprekvapuje, že premiér sa už pokúsil o prvý konflikt. Obvinil denníky N a SME, že píšu „zákerné“ titulky, že sú „zlomyseľné“ a že mu hodili „také obrovské poleno pod nohy“ a tak ho udreli „lopatou po krížoch“, že mu to „nepripadá ani hodné človeka“. Inými slovami, novinári z týchto denníkov sa voči nemu správajú ako neľudia.

Podľa zásad telenovely by som mal teraz premiérovi vykričať, že neznáša takých novinárov, ktorí slúžia verejnosti a nie jemu. Ja však dávam prednosť klasickej dráme, a preto sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Koronavírus

  • 1511 (+2) nakazených | 1307 (+6) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 159 059 testov (+645) – stav k nedeli 24. 5.
  • kĺzavý medián je na hodnote 1
  • do ôsmich krajín budú môcť Slováci ísť od stredy bez karantény na 48 hodín
  • všetky vnútorné športoviská budú otvorené až od 3. júna
  • v lete podľa Matoviča zrejme bude možné cestovať aj do zahraničia
  • so zákazom nedeľného predaja súhlasia takmer tri štvrtiny ľudí

Matovičova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie