Denník N

Realita v štátnej karanténe: Deväť hodín nás držali v bunke s pozitívne testovaným na COVID-19

Richard a jeho spolubývajúci. Foto - archív R. B.
Richard a jeho spolubývajúci. Foto – archív R. B.

„Nešli sme ani na WC, tak sme sa báli,“ hovorí Richard Bielik. Po deviatich hodinách im oznámili, že pozitívne testovaného nechajú v pôvodnej bunke a že ich ubytujú s niekým, kto s ním doteraz býval na izbe. 

Akadémia ozbrojených síl Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, ktorá dočasne slúži ako karanténne zariadenie, začiatkom minulého týždňa prijala 161 repatriovaných Slovákov.

Po týždni čakania na testy a ich výsledok sa zistilo, že koronavírus má sedem z nich.

V utorok 31. marca väčšina negatívne testovaných odišla z centra do povinnej domácej karantény. Ubytovaní s potvrdeným ochorením na COVID-19 musia naďalej zotrvať v centre. Nie sú však sami.

Spolu s nimi sú povinní v centre zotrvať aj ich spolubývajúci z izby a bunky napriek tomu, že sú negatívni. Podozrenie na vírus je u nich práve preto, že po celý čas v karanténe boli s chorým v spoločnom priestore.

Vďaka organizácii karanténneho zariadenia tak boli od začiatku zbytočne ohrození na zdraví.

Repatriovaní Slováci sú v zariadení v Liptovskom Mikuláši ubytovaní v bunkách s dvoma izbami. Ubytovaní v jednej bunke sa delia o spoločnú chodbičku, WC, kúpeľňu a balkón.

Jedným z negatívne testovaných je Richard Bielik z Bratislavy. Po tom, ako mu oznámili, že spolubývajúci z druhej izby v ich bunke bol pozitívne testovaný na koronavírus, ich všetkých nechali v bunke so spoločnými priestormi deväť hodín čakať na ďalšie pokyny.

„Nešli sme ani na WC, tak sme sa báli,“ hovorí Richard.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie