Denník N

Máte malú záhradu? Najväčšou chybou je nasadiť si do nej malé veci, radí záhradný architekt

Záhradný architekt Ferdinand Leffler. Foto – Atelier Flera
Záhradný architekt Ferdinand Leffler. Foto – Atelier Flera

Začiatok novej záhradnej sezóny zastihol ľudí v karanténe. V neistých časoch môže to, že niečo zasadíme a vidíme to rásť, priniesť dôveru, že kolobeh prírody sa nemení a dobre to dopadne, vraví český záhradný architekt Ferdinand Leffler.

Nikto z nás nevie, čo bude. Či sa život vráti do normálu, nakoľko a kedy. Ak zasadíte rastlinu, uvidíte ju rásť, kvitnúť, prípadne dokonca rodiť plody, môže to na vás pôsobiť ako liek. Ja som zatiaľ hlbšej depresii nepodľahol len preto, že sa neustále pozerám na niečo, čo rastie. Pozorujem kvety a vidím, že planéta sa o seba postará, že všetko nakoniec dobre dopadne.

Človeku robí dobre, keď je obklopený zeleňou. Koľkokrát si ani neuvedomí, aké upokojujúce to je. V čase obmedzeného vychádzania je príroda jedným z mála miest, kde si človek zmysluplne odpočinie od pesimistických prognóz.

Práca s rastlinami je najlepší relax, aký si teraz môže dopriať. Ľudia majú čas a potrebujú prísť na iné myšlienky – hrabanie sa rukami v hline môže priniesť potrebný duševný pokoj.

Ani teraz nás neodmietajú

Všimol som si, že sa ľudia vrátili do záhrad. Sú doma so svojimi rodinami a vidia, že asi ešte nejaký čas budú, niektorí možno aj roky. O to viac si uvedomujú, že je pre nich dôležité viac sa o svoj priestor postarať, skultivovať si ho tak, aby im v ňom bolo dobre. Majú väčší záujem so záhradou niečo urobiť.

Aj preto sa nám záhradným architektom zatiaľ darí. Prácu máme dohodnutú na rok dopredu a ľudia sa dlho tešili, až im prídeme navrhnúť záhradu, takže nás neodmietajú. Rozdiel je, že nosíme rúška a všetko konzultujeme cez internet.

Ľudia sa na záhrady tak tešia! Odvtedy, čo som mal program v Českej televízii, sa nás veľmi často na niečo pýtajú, a tak som na YouTube rozbehol výučbovú poradňu, kde im odpovedám.

Sú to stovky otázok od celkom konkrétnych – z akých kameňov si urobiť cestičku v záhrade – až po tie, že majú pozemok, na ňom vôbec nič a nevedia, ako začať.

Chyby pri výbere pôdy

Každému, kto stojí pred otázkou, čo si do záhrady zaobstarať, radím, nech si najskôr premyslí, čo v nej chce robiť. Či sa chce hrať s deťmi, grilovať s priateľmi, či má radšej tieň alebo slnko, či mu prekážajú pohľady od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Záhrada

Bývanie a záhrada, Veda

Teraz najčítanejšie