Denník N

Pod rúškom držíme nádej i fazónu

Foto - MAČ
Foto – MAČ

Aj nad najväčším stredoeurópskym literárnym festivalom Mesiac autorského čítania, ktorého súčasťou sú i Košice, visí zatiaľ otáznik.

„Asi skutočne platí, že oko berie, takže 21. ročník možno bude tým najnáročnejším,“ nestráca humor Petr Minařík, šéf vydavateľstva Větrné mlýny, ktoré je hlavným organizátorom najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania. Ten sa tradične koná v júli v Brne, Ostrave, Košiciach, vo Vroclavi a v Ľvove, no so zreteľom na koronakrízu je tento termín viac než otázny. „Pracujeme zatiaľ aj s júlom, hoci sa nám vytráca a vyzerá to všelijako – uvidíme. Nikto to nedokáže odhadnúť, teda ani my nie. Boli by sme radi, keby to vyšlo v júli; v hre je, samozrejme, august a ďalšie nasledujúce mesiace, ale že by Mesiac autorského čítania v tomto roku vôbec nebol, si nepripúšťame. Zatiaľ.“

Júl nepovažuje za reálny ani Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá je garantom podujatia vo východoslovenskej metropole. „K termínu sa ešte stále dá ťažko definitívne vyjadriť, ale keď počúvame správy našej vlády, že najhoršie štádium korony má vypuknúť práve začiatkom júla, tak v žiadnom prípade nebude možné uskutočniť a realizovať projekt v pôvodnom termíne. Čo sa týka jeho posunutia, nemôžeme si ani nasadiť ružové okuliare a hneď povedať, že napríklad v septembri budú môcť spisovatelia z rôznych krajín migrovať hore-dole po hosťujúcich krajinách.“

Online verzia je nereálna

Festival vznikol v roku 2000 v Brne, má tridsaťjeden programových večerov, ktoré sa skladajú vždy z dvoch autorských čítaní: jedno je venované domácej literatúre a druhé zahraničnému autorovi z krajiny, ktorá je hosťom toho-ktorého ročníka. Každý večer prichádzajú na pódium nové tváre, teda za mesiac dvakrát po 31 spisovateľov. Podujatie sa rýchlo rozrastalo až do dnešnej podoby, keď k Brnu postupne pribudli Ostrava, Košice, Vroclav a Ľvov, takže každá dvojica čítajúcich autorov sa na druhý deň presúva do ďalších „etapových“ miest.

A keďže záverečná dvojica štartuje v moravskej metropole v posledný júlový deň, tak svoju festivalovú trasu zakončí vystúpením v ukrajinskom Ľvove až 4. augusta. Nevšedný literárny mesiac sa teda s priberaním ďalších účastníckych miest postupne predlžuje. Zmena nastala aj v tom, že kým v prvej časti večera pôvodne vystupoval český literát, dnes sa za domáceho autora považujú aj slovenskí, poľskí či ukrajinskí spisovatelia, teda zo všetkých organizátorských krajín.

„S prípravami sme niekde za polovicou, sú oslovení autori zahraničnej línie, prekladajú sa texty, pripravujú sa sprievodné akcie. Cez rúška sa tvárime, že sa nič nedeje, a držíme fazónu i nádej,“ pokračuje Minařík. Za jedno z krajných riešení považuje online verziu festivalu. „České ministerstvo kultúry už oznámilo, že uzná, v rámci svojich grantových systémov, že niektoré akcie sa uskutočnia alternatívne alebo čiastočne, teda napríklad aj online, i keď je to na diskusiu.“ Toto riešenie je však pre Košice neprijateľné. „Projekt na Slovensku podporil Fond na podporu umenia a som veľmi rada, že FPU posiela stanoviská a usmernenia, aby sme všetci, ktorí sme získali granty, vedeli, akým smerom sa budeme uberať. Jedným z týchto usmernení je však aj fakt, že festival sa nesmie konať v online verzii,“ upresňuje Prextová.

Čestným hosťom je Maďarsko

Čestným hosťom tohto ročníka je Maďarsko, čo je osobitne pre Košice zvlášť zaujímavý hosť. „Veľmi sme sa tešili na Maďarsko, má zastúpenú významnú komunitu v Košiciach a množstvo Košičanov využíva maďarský jazyk na bežnú komunikáciu. Výber maďarských autorov sme konzultovali a zároveň aj sami sme zaslali niektoré mená. Som veľmi rada, že Větrné mlýny sú flexibilným partnerom vo všetkých smeroch. Čo sa týka domácej línie, tak v tom máme voľnú ruku a vyberáme si spisovateľov sami. Takýto systém nám funguje. Samozrejme, rôzne zmeny a problémy nastávajú počas festivalu, ale zatiaľ sme ich vždy spoločne vyriešili. Chémia medzi Větrnými mlýnmi a Knižnicou pre mládež mesta Košice funguje, bez nej by festival nebolo možné realizovať,“ hovorí Kamila Prextová.

„Na Maďarov sa veľmi tešíme,“ pridáva sa Petr Minařík. „Pamätám si skvelý výsadok slovenskej literatúry na budapeštianskom knižnom veľtrhu a na excelentný výkon šéfky Literárneho informačného centra Mirky Vallovej, takže sme si povedali, že by sme tentoraz my chceli pohostiť Maďarov na Slovensku aj v ostatných krajinách, kde sa Mesiac autorského čítania uskutočňuje,“ dodáva Petr Minařík.

Kultúra

Teraz najčítanejšie