Denník N

Európa môže byť po kríze silnejšia, len ak Nemecko urobí to, čo má

Kancelárka Angela Merkelová. Foto - TASR/AP
Kancelárka Angela Merkelová. Foto – TASR/AP

Koronavírus dal Merkelovej neočakávanú poslednú šancu, aby sa zapísala do histórie ako veľká architektka silnejšej Európskej únie.

Autor je profesor európskych štúdií na Oxfordskej univerzite

„Európa sa ukuje v krízach,“ povedal Jean Monnet, „a bude sumou riešení prijatých v týchto krízach.“ Aký typ Európy sa vynorí z tejto krízy, bude závisieť od toho, ako odpovie na tri testy.

Vykopnite Fidesz

Po prvé, maďarský test. Môže byť diktatúra členom Európskej únie?

Ešte pred súčasnou epidémiou Viktor Orbán a jeho strana Fidesz tak podkopali demokraciu v Maďarsku, že ak by bolo Maďarsko kandidátskym štátom, už by sa na vstup do Európskej únie nekvalifikovalo. Orbán využil boj proti epidémii koronavírusu na to, aby prevzal núdzové právomoci, ktoré mu dovolia vládnuť pomocou dekrétov neobmedzený čas. Kým tieto právomoci trvajú, je Maďarsko diktatúrou.

Monnet povedal, že diktatúra nemôže byť členským štátom Európskeho spoločenstva (ktoré sa zmenilo na Európsku úniu). No dnes jedna diktatúra členom je.

Sankcie, ktoré majú k dispozícii inštitúcie Európskej únie, sú pomalé a komplexné, ale existuje jedna organizácia, ktorá by mohla a mala konať rozhodne už teraz. Je to Európska ľudová strana (EPP) – veľmi vplyvné stredopravé zoskupenie, kam Fidesz na úrovni Európskeho parlamentu stále patrí, hoci mu EPP už dávnejšie pozastavilo členstvo.

Ľudovci mali Fidesz už dávno vykopnúť. Namiesto toho sa uchýlili k politike appeasementu. No ak nevyhodia stranu maďarského diktátora teraz, stratia akékoľvek zvyšky dôveryhodnosti. Ak budú politici EPP prednášať vynikajúce prejavy o demokracii, vláde práva a európskych hodnotách, mladí Európania budú mať viac ako právo zakričať na nich: Vy pokrytci!

Vráťte Taliansko späť

A potom tu máme taliansky test. Existuje v srdci Európy solidarita? Umožní eurozóna svojmu najviac zasiahnutému členskému štátu uzdraviť sa?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie