Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ľuďom zakázali chalupy, ale pacienti s príznakmi sa musia dobýjať na testy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Masy sa dali do pohybu napriek zákazom. 2. Štát nevie, koho má testovať. 3. Aj tlačovka bola, ale pomoc veľkým firmám neoznámili.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Masy sa dali do pohybu napriek zákazom

Igor Matovič, vláda a krízový štáb sa už od minulého týždňa oprávnene obávali, že keď sa okolo Veľkej noci začne časť obyvateľstva premiestňovať, rozpohybuje sa spolu s ním aj vírus.

Rozhodli sa teda, že zákazmi, silovými zložkami a pokutami ešte viac obmedzia voľný pohyb. Nevyužili druhú možnosť, že by ľudí len požiadali, nenásilne, no naliehavo, aby boli aj cez sviatky takí disciplinovaní ako doteraz a vyhýbali sa kontaktom hoci aj s vlastnou rodinou.

Výsledok vládneho rozhodnutia je, že sa ľudia aj tak dali do pohybu, akurát už o deň skôr, a zrejme v menšej miere.

Plná výpadovka. Už od nedeľného rozhodnutia krízového štábu sa množili otázky, ako to vlastne cez sviatky bude, kto čo môže a čo nemôže. Na mnohé z nich prichádzali odpovede od ministerstiev príliš pomaly, na niektoré vôbec.

Napokon, nejasnosti boli už v genetickom kóde tohto rozhodnutia, lebo sa zrodilo ako právna prvotina na samom okraji ústavnosti.

Ľudia si museli nakoniec vyriešiť mnohé nejasnosti sami a výsledok ich rozhodovania sa ukázal napríklad na prvých dopravných zápchach na bratislavských výpadovkách po takmer mesiaci.

Chalupári a rodinkári. Ťažko povedať, koľkí z tých, čo sa vybrali na cesty deň pred začiatkom zákazov, sa rozhodli ignorovať karanténu a smerujú na rodinné návštevy, a koľkí len odišli z panelákovej izolácie do izolácie svojej chalupy. Jedni aj druhí riskujú, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie