Denník N

Odložte fotoaparáty, vezmite ceruzky a kreslite, radí maliar David Hockney (+ ďalšie tipy na umenie v karanténe)

Jedna z iPadových kresieb Davida Hockneyho.
Jedna z iPadových kresieb Davida Hockneyho.

Britský maliar David Hockney má bezmála 83 rokov, no odkedy „uviazol“ pre obmedzenia súvisiace s koronavírusom na vidieku v Normandii, nezaháľa. Okrem toho, že každý deň kreslí, veď čo iné by už maliar robil, rozdáva dobré rady na počkanie. Bez irónie.

Najprv nás v čase prvotnej paniky prinútil precitnúť obrazom rozkvitnutých narcisov s názvom „Nezabudnite, že jar nám zakázať nemôžu“, teraz má na zmiernenie karanténneho stavu ďalšie odporúčanie: kreslite.

David Hockney: Nezabudnite, že jar nám zakázať nemôžu.

Spolu s ďalšou iPadovou kresbou rozkvitnutého stromu to odkázal čitateľom prostredníctvom britského denníka The Guardian.

Jeho návrh na tieto dni má aj jasné pravidlá: Odložte fotoaparát. Vezmite štetce, ceruzky alebo aj iPad a kreslite, čo máte okolo seba. „Dívajte sa na veci naozaj poctivo a premýšľajte o tom, čo skutočne vidíte,“ navrhuje nám jeden z najslávnejších žijúcich maliarov súčasnosti.

Že to robí on ako maliar, je dosť samozrejmé, ale prečo by sme mali aj my? Aj na to má odpoveď.

„Potrebujeme umenie a myslím si, že práve umenie dokáže zmierňovať stres,“ hovorí. „Čo je stres? Je to obava z niečoho v budúcnosti. Umenie je prítomnosť.“

Pohľad do inštalácie výstavy Human by Design vo viedenskom MAK-u. Zajtrajšia finisáž bude online aj s komentovanou prehliadkou. Foto – Petra Rjabinin

Poďte na finisáž slovenskej výstavy do Viedne

Nestáva sa často, že by nejaká slovenská galéria alebo inštitúcia priamo spolupracovala s áčkovými viedenskými galériami či múzeami na vlastnej výstave. Alebo presnejšie: to, čo sa vlani podarilo Slovenskému centru dizajnu, v našich krátkych dejinách zrejme nemá obdobu.

V rámci medzinárodného projektu prehĺbili už v minulosti rozbehnutú spoluprácu s Múzeom úžitkového umenia vo Viedni a presne pred mesiacom v ich priestoroch otvorili výstavu Human by Design o udržateľnom dizajne.

Idea výstavy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra v karanténe

Kultúra

Teraz najčítanejšie