Každé leto sa vracala ako mor. Pred 65 rokmi ohlásili vakcínu na detskú obrnu

Na vakcínu z roku 1955 sa „hľadelo ako na zázrak“.
Podobný zápas, aký svet v súčasnosti zvádza s ochorením COVID-19, prebiehal aj pred vyše 60 rokmi s detskou obrnou.
Len v Spojených štátoch ochrnulo v dôsledku detskej obrny ešte v 50. rokoch minulého storočia viac ako 15-tisíc ľudí ročne.
Ochorenie má smrtnosť (počet úmrtí na danú chorobu zo všetkých nakazených) dve percentá až päť percent v prípade detí a 15 až 30 percent v prípade dospelých.
Ešte v roku 1988, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalšie inštitúcie spustili globálnu iniciatívu na vyhubenie detskej obrny, ochorelo na toto vírusové ochorenie v 125 krajinách sveta 350-tisíc ľudí.
Dnes existujú len tri krajiny, kde dosiaľ nedošlo k zastaveniu prenosu detskej obrny. Ide o Pakistan, Afganistan a Nigériu.
V roku 2017 bolo na svete iba 22 prípadov ochorenia. Je to aj vďaka vakcíne, ktorú vyvinul americký lekár a virológ Jonas Salk.

Žiadna iná choroba nevyvolávala takú hrôzu
To, že je Salkova vakcína „bezpečná, efektívna a účinná“, oznámili pred 65 rokmi (12. apríla 1955) na desiate výročie smrti amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Predpokladá sa, že jeho paralýzu spôsobila práve obrna (prípadne Guillainov-Barrého syndróm).
Žiadna iná choroba nepriťahovala toľko pozornosti a nevyvolávala takú hrôzu ako detská obrna, píše historik