Denník N

300 osobností píše Angele Merkelovej: Postavte sa na čelo boja s krízou za celú Európu

Angela Merkelová. Foto – TASR/AP
Angela Merkelová. Foto – TASR/AP

Viac než tristo politológov, historikov, sociológov, ekonómov a expertov z tridsiatich krajín Európy adresovalo tento otvorený list nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Vážená pani kancelárka,

počas koronavírusovej pandémie ste – tak ako mnohokrát predtým – na čele vašej krajiny preukázali líderské schopnosti. Ako kancelárka, aj ako vedkyňa ste si uvedomili, aká veľká je hrozba nebezpečenstva a akú výzvu predstavuje pre celú Európu.

Preto sa teraz na vás – ako občania Nemecka a Európy – obraciame s požiadavkou, aby ste sa tak, ako je dobrou tradíciou nemeckej európskej politiky, postavili na čelo jednotnej európskej reakcie na hospodársku a finančnú krízu vyvolanú touto pandémiou.

S veľkým znepokojením sledujeme rastúci hnev, hádky a nenávisť medzi krajinami z juhu a severu Európy. Epidémia nepozná žiadne prekážky medzi severom a juhom a nemali by sme jej dovoliť, aby ich vytvárala. Viac než existenčnú hrozbu pre Európsku úniu ako celok teraz potrebujeme nové formy európskej solidarity.

Kým sa takéto nové formy európskej solidarity nenájdu, niektoré krajiny budú čeliť omnoho väčším následkom ako ostatné. To nás znepokojuje. Vieme, že Nemecko si pamätá na dramatickú recesiu, ktorú utrpelo po prvej svetovej vojne. Ak by ostatné európske krajiny tejto recesii zabránili, ako by dejiny vyzerali dnes? Nebola Európska únia vytvorená presne preto, aby napísala inú históriu?

Od konca druhej svetovej vojny malo Nemecko viac ako ktorákoľvek iná krajina možnosť poučiť sa zo svojej trpkej minulosti. Okamžitá reforma ozbrojených síl a predovšetkým bolestivé a prísne vyrovnanie sa so zverstvami, boli a naďalej ostávajú základným kameňom nového Nemecka a zároveň sú dôležitými aspektmi európskeho dedičstva.

Za týchto ťažkých okolností má vízia vašej krajiny pre Európu prednosť pred legitímnymi vnútroštátnymi požiadavkami. Žiaden zástanca zjednotenej Európy nemôže zabudnúť na celoživotnú oddanosť Willyho Brandta k európskemu Nemecku, ktoré preferoval na úkor nemeckej Európy.

Tento záväzok mal spoločný s Helmutom Kohlom, ktorý si získal svoje miesto v histórii ako človek, čo stál pri vytvorení eura a zjednotení Nemecka, ku ktorému došlo prostredníctvom dialógu a v solidarite s Európou ako celkom.

Súčasná pandémia predstavuje neočakávanú núdzovú situáciu, ktorá si vyžaduje podobný dialóg a solidaritu v záujme všetkých zúčastnených.

Európske dlhopisy, ktoré s týmto súvisia, no zároveň majú oveľa väčší historický význam, sú nevyhnutnou zárukou a naplnením úsilia Európskej centrálnej banky a jednotlivých krajín. Ako navrhujú poprední nemeckí a európski ekonómovia, takýto návrh by poskytol čas na riešenie mimoriadnej situácie, ktorá by sa inak mohla zmeniť na krízu eurozóny a nakoniec na sociálnu a hospodársku tragédiu.

Pred sto rokmi európske krajiny nepočúvali rady Johna Maynarda Keynesa a ďalších popredných ekonómov a malo to katastrofálne následky. Teraz nesmieme urobiť rovnakú chybu.

Je nanajvýš dôležité konať práve teraz a ukázať európskym občanom, že to robíme mimoriadnym spôsobom. Prosíme vás, aby ste viedli túto iniciatívu na pôde Európskej rady a dali svetu signál, že Európania stoja v boji proti tejto kríze spolu a sú pripravení urobiť všetko potrebné na zachovanie našej Únie a jej posilnenie, keď stojí tvárou v tvár tejto kríze.

Sme presvedčení, vážená pani Merkelová, že sa tak pod vaším vedením stane a prispeje to k vášmu odkazu nemeckej kancelárky a veľkej Európanky.

S úctou,

signatári výzvy

Koronavírus

  • 1521 (+1) nakazených | 1356 (+18) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 170995 testov (+3433) – stav k 29.5.
  • za štvrtok nepribudol ani jeden nový prípad, kĺzavý medián je na hodnote 0
  • 3. júna otvoria všetky vnútorné športoviská a začne sa s uvoľňovaním opatrení v DSS
  • od stredy je možné ísť do 8 krajín bez povinnosti karantény pri návrate do 48 hodín

Komentáre

Teraz najčítanejšie