Denník N

Skryté obete pandémie: Koronavírus vo svete zasiahol aj tisíce ľudí v domovoch dôchodcov

V európskych štátoch, ktoré majú najviac prípadov COVID-19, sa nákaza šíri aj medzi seniormi. Počet obetí z domovov dôchodcov môže byť výrazne podhodnotený.

Taliansky denník La Repubblica mal v utorok znepokujúcu titulku. Zverejnil na nej fotografiu zahalených mŕtvych tiel z domova pre dôchodcov v Miláne. Doplnil to popisom „úbohé skryté obete“.

Denník tak chcel poukázať na problém, ktorý sa týka mnohých zariadení pre seniorov v Taliansku. Počas pandémie v domovoch dôchodcov zomiera výrazne viac ľudí, ako to bolo v rovnakom období pred rokom. Agentúra AFP to nazvala tichou masakrou.

Časť z mŕtvych oficiálne evidujú ako obete COVID-19, mnohí však zomreli ešte predtým, ako ich otestovali.

Skutočný počet obetí koronavírusu tak môže byť vyšší ako 17-tisíc, ktoré aktuálne uvádza Taliansko. To isté platí aj pre ďalšie európske štáty, ktoré koronavírus zasiahol najviac a pre USA.

„Koronavírus sa v domove dôchodcov môže šíriť ako požiar v sene,“ povedal koncom marca guvernér New Yorku Andrew Cuomo. V tom čase bola každá štvrtá obeť COVID-19 v New Yorku práve z týchto zariadení.

V štatistikách môžu chýbať tisíce obetí

Fotografia na titulke denníka La Repubblica je z domova Pio Albergo Trivulzio, najväčšieho v Taliansku. Situácia v ňom je taká vážna, že sa ňou už zaoberá aj prokuratúra. Vyšetrovať sa bude to, či vedenie zariadenia podcenilo hrozbu šírenia vírusu.

V zariadení v marci zomrelo 70 ľudí (o 18 viac ako vlani), od začiatku apríla ďalších 30.

Preverovať sa budú aj ďalšie domovy dôchodcov. Z dát z takmer piatich tisícok zariadení v Taliansku zatiaľ vyplýva, že úmrtnosť vo februári a marci bola 9,4 percenta.

Takmer identické číslo uvádza aj asociácia lekárov z provincie Bergamo, ktorá patrí medzi ohniská nákazy v Taliansku. Zo 6-tisíc ľudí, ktorí sú v zariadeniach pre seniorov, zomrelo až šesťsto.

Koľko z nich malo koronavírus, sa nevie. Napríklad v spomínanom Trivulziu sa ako dôvod úmrtia uvádzala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • 1521 (+1) nakazených | 1356 (+18) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 170995 testov (+3433) – stav k 29.5.
  • za štvrtok nepribudol ani jeden nový prípad, kĺzavý medián je na hodnote 0
  • 3. júna otvoria všetky vnútorné športoviská a začne sa s uvoľňovaním opatrení v DSS
  • od stredy je možné ísť do 8 krajín bez povinnosti karantény pri návrate do 48 hodín

Svet

Teraz najčítanejšie